387 87 11 11
Víc než nemocnice.

Pracoviště virologie (PVIR)

NEMCB 3. focení - 22.2.2023-100 - MUDr. Dana Teislerová.jpg (4.49 MB)
 
MUDr. Dana Teislerová - Vedoucí pracoviště
Tel.: 387873666
E-mail: virologie@nemcb.cz
 

Pracoviště virologie provádí laboratorní diagnostiku onemocnění způsobených viry dvěma způsoby. Průkazem virových antigenů v klinickém vzorku, tedy přímým průkazem a stanovením protilátek v krvi, tedy průkazem reakce imunitního systému na infekci.

Rychlý průkaz antigenů ve stolici slouží k diagnostice virových gastroenteritid. Průkaz virových antigenů v krvi je využíván v diagnostice virových hepatitid, HIV a k monitorování infekce SARS-CoV-2.

Stanovení protilátek slouží především k diagnostice virových hepatitid, HIV, klíšťové encefalitidy, infekcí způsobených herpetickými viry a exantémových infekcí. Pracoviště také provádí stanovení protilátek proti viru západonilské horečky a rychlou diagnostiku infekcí virem dengue kombinovaným testem pro průkaz antigenu a protilátek současně. Tyto viry jsou, stejně jako virus klíšťové encefalitidy, přenášené členovci. Průkaz protilátek je využíván i v diagnostice hantavirových infekcí (přenášených hlodavci).

Pracoviště provádí i kultivaci urogenitálních mykoplasmat a stanovení jejich citlivosti k antibiotikům pomocí komerčních diagnostických souprav. Rovněž je zde prováděna i sérologická diagnostika chlamydiových a mykoplasmových infekcí.

Většina vyšetření je prováděna v imunoanalytických analyzátorech. Díky tomu je zajištěna standardizace postupů a dostupnost výsledků v krátkém čase.

 

Seznam vyšetření a jednotlivé žádanky

Seznam vyšetření Pracoviště virologie
Žádanka - virologické vyšetření

Naleznete nás v pavilonu L:

foto mapa arealu

Vstup do budovy:

foto vstup do budovy