387 87 11 11
Víc než nemocnice.

Pracoviště parazitologie a mykologie (PPAM)

NEMCB_portréty-976 - MUDr. Naďa Mallátová.jpg (2.46 MB)

MUDr. Naďa Mallátová - Vedoucí pracoviště
Tel.: 387873750
E-mail: mykolog@nemcb.cz
 

Pracoviště parazitologie a mykologie se zabývá laboratorní diagnostikou infekcí člověka, způsobených organizmy živočišného původu (prvoky, červy a členovci) a onemocnění vyvolaných mikroskopickými houbami.

Jsou diagnostikována parazitární onemocnění vyskytující se v České republice (např. enterobióza, askarióza, kryptosporidióza) a některé tropické parazitózy, které postihují naše občany po návratu z exotických oblastí (např. malárie, amébová kolitida). Diagnostika se provádí nejčastěji ze stolice mikroskopicky nebo průkazem antigenů, malárie vyžaduje speciální odběr kapilární krve. Pracoviště se zabývá také diagnostikou infekcí vyvolaných ektoparazity (např. zákožka svrabová nebo roztoči) a určuje i objekty živočišného původu považované za parazity.

Průkazem protilátek pracoviště provádí diagnostiku některých onemocnění přenášených ze zvířat na člověka, především toxoplasmózy, toxokarózy, boreliózy a leptospirózy.

Mykologická laboratoř diagnostikuje původce slizničních i orgánových mykóz způsobených kvasinkami a vláknitými mikromycetami. Identifikuje vláknité i kvasinkovité mikroskopické houby osídlující člověka a v případě potřeby stanovuje jejich citlivost k antimykotikům. Součástí diagnostiky systémových mykotických infekcí je i průkaz antigenů mikromycet (aspergilů, kandid a kryptokoků) ze séra nebo i jiných tělních tekutin a stanovení protilátek. Rovněž jsou určováni původci povrchových mykóz, postihujících kůži, nehty a sliznice, a to jak mikroskopicky, tak pomocí kultivačních metod. Pracoviště poskytuje po telefonickém objednání i odběr vzorků z kožních adnex v odběrové místnosti Centrálních laboratoří.

 

Seznam vyšetření a jednotlivé žádanky

Seznam vyšetření Pracoviště parazitologie a mykologie
Žádanka - parazitologické a mykologické vyšetření

Naleznete nás v pavilonu L:

foto mapa arealu

Vstup do budovy:

foto vstup do budovy