Dysfagiologie je obor zabývající se poruchami polykání.
Dysfagiologický tým působí na ORL oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., od roku 2016 a tvoří jej lékař a logoped. Naším společným úkolem je pacienta s poruchou polykání vyšetřit jak klasickým ORL vyšetřením, tak také pomocí endoskopického vyšetření, tzv. FEES (flexible endoscopic evaluation of swallowing) a následně zvolit vhodnou léčbu. Ta nejčastěji spočívá v pečlivé rehabilitaci vedené logopedem.
Protože se „vyšetření hadicí“, jak se o endoskopii také často mluví, pacienti často obávají, je namístě vás uklidnit. Před samotným vyšetřením vše vysvětlíme. Tenký endoskop se lubrikuje gelem a zavádí nosní dutinou do hltanu nad nitro hrtanu. Při šetrném provedení a dobré spolupráci pacienta je celé vyšetření bezbolestné. Na vyšetření není ani potřeba být lačný, ba naopak dostanete od nás modelovou stravu (tekutiny zahuštěné zdravotnickým zahušťovadlem nebo třeba piškot). Celé vyšetření trvá zhruba dvacet minut a má část diagnostickou a případně i terapeutickou (léčebnou). Výhodou FEES vyšetření je, že je velmi snadné, lze jej provádět také na lůžku a pacient není vystaven radiační zátěži. Můžeme jej proto opakovat, a tak sledovat efektivitu rehabilitace. Nevýhodou je nutnost spolupráce pacienta (vyšetření je omezeně využitelné u dětí a u osob s poruchami vědomí) a nemožnost posoudit jícnovou fázi polykání.
Většina našich pacientů je ve věkové kategorii nad šedesát let. Nejčastější příčiny u nás sledovaných poruch polykání jsou cévní mozkové příhody, nádory hlavy a krku, neurologická degenerativní onemocnění, úrazy, pooperační a postradiační změny.
V důsledku neléčené poruchy polykání dochází k úbytku na váze, dehydrataci, častým zánětům průdušek a plic či sepsi. Nejzávažnější komplikací je aspirace (vdechnutí tuhé stravy či tekutiny), která může vážně ohrozit život pacienta.
Dysfagiologická ambulance je otevřena každou středu mezi 12.00 a 14.30 a pacienti do ní mohou přijít po předchozím objednání.