387 87 11 11
Víc než nemocnice.
31. 12. 2023

Refluxní choroba jícnu

Refluxní choroba jícnu (GERD, z anglického Gastroesophageal Reflux Disease) je časté onemocnění, zejména v ekonomicky vyspělé části světa. Může postihnout pacienty všech věkových skupin. Odhaduje se, že v západních zemích může refluxní chorobou trpět 20–30 % populace. Výskyt se však může lišit v závislosti na geografické oblasti, životním stylu, stravovacích návycích a genetických faktorech.

Refluxní choroba je stav, při kterém opakovaně dochází k zpětnému toku žaludečních šťáv do jícnu. Gastroesofageální reflux se vyskytuje i u zdravých lidí. Patologickým se stává ve chvíli, kdy vyvolává častou symptomatologii a působí obtíže nebo komplikace. GERD může a nemusí být doprovázen známkami zánětu jícnu (ezofagitidy). Pojmem extraezofageální reflux (mimojícnový reflux, EER) označujeme stav, kdy dojde k průniku žaludeční šťávy nad úroveň horního jícnového svěrače. To znamená, že refluxní tekutina může vstoupit do hrtanu, dýchacích cest, nebo dokonce do úst a nosu. Typickým příznakem GERD je pálení žáhy. Další příznaky mohou zahrnovat návrat žaludečních šťáv do úst, bolest na hrudi, potíže s polykáním. EER se projevuje kašlem, chrapotem, zvýšenou kazivostí zubů, pocitem zahlenění či cizího tělesa v krku.

 

Obrázek 1, RCHJ 1.jpeg (291 KB)
Přístroj k měření jícnového pH

 

Vstupním vyšetřením při podezření na GERD je obvykle gastroskopie. Jedná se o endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku, které umožňuje přímý pohled lékaře na sliznici (vnitřní povrch) těchto orgánů. Gastroskopie je důležitá jak pro diagnostiku zánětlivého postižení sliznice jícnu (refluxní ezofagitida), brániční kýly, tak pro diagnostiku a terapii jejich komplikací (pozánětlivé zúžení jícnu, Barrettův jícen, nádor jícnu). Většina pacientů s refluxním onemocněním však zánětlivé změny na sliznici jícnu nemá, přesto obvykle nasazujeme léky snižující kyselost žaludečního obsahu (inhibitory protonové pumpy, PPI) a sledujeme, zda mají na příznaky vliv. V případě nejasností nebo nedostatečné reakce na léky volíme dovyšetření pomocí funkčních vyšetření jícnu. Zlatým standardem je 24hodinová pH-metrie s impedancí. pH-metrie měří kyselost v jícnu, zatímco impedance měří elektrický odpor, což pomáhá identifikovat nejen kyselé, ale i nekyselé refluxní epizody. Podle toho, jaký typ refluxu hledáme, můžeme zvolit různé druhy sond. Speciální sonda se senzory se zavádí nosem do jícnu na 24 hodin a zaznamenává data, která jsou následně vyhodnocována lékařem.

Léčba refluxní choroby zahrnuje také změnu životního stylu. Pacienti by měli omezit konzumaci tučných jídel, kynutého pečiva, čokolády a kofeinu. Vhodné je vyhýbat se velkým porcím jídla, hlavně před spaním, snížit váhu v případě obezity, vyvarovat se kouření a omezit konzumaci alkoholu.

Inhibitory protonové pumpy a antagonisté H2 receptorů jsou léky, které snižují produkci žaludeční kyseliny a mohou být předepsány k dlouhodobějšímu užívání. Antacida mohou poskytovat okamžitou úlevu neutralizací žaludeční kyseliny. Obvykle jsou volně prodejná. Účinkují však jen okolo dvou hodin.

 

Obrázek 2, RCHJ.png (290 KB)Počítačový záznam 24hodinového měření pH v jícnu (jícnové pH-metrie)

 

Neměli bychom zapomínat i na rehabilitační přístupy, které se zaměřují na posílení svalů bránice a nácviku správného držení těla. Fyzioterapeut může navrhnout specifická cvičení a techniky, které posílí svaly bránice a podpoří celkovou funkci trávicího systému.

Další léčebnou možností je chirurgická léčba GERD, která se obvykle zvažuje v případě, že konzervativní a léková terapie nedosahuje dostatečné kontroly nad příznaky a komplikace GERD přetrvávají nebo se zhoršují. 

MUDr. Ivana Krlínová
Gastroenterologické oddělení