Matky jsou často bezradné a znepokojené při ošetřování předkožky novorozenců a kojenců mužského pohlaví. Nejčastější dotazy, se kterými se obracejí na lékaře jsou: ,,Proč nelze dítěti přetáhnout u přirození kůžičku?" a "Jak se má správně ošetřovat?"
Pravá fimóza - předkožka je vrozeně zúžená či zjizvená tak, že ji nelze přetáhnout přes žalud. Tento typ fimózy je po narození velmi málo častý, nejčastěji se vyvíjí až následně při nešetrném přetahování s trhlinami předkožky či po opakovaných zánětech předkožky. Řešením tohoto stavu je operační výkon, tzv. obřízka.
Nepravá fimóza - jde o přirozené přilnutí sliznice předkožky a sliznice žaludu. Vyskytuje se zcela běžně u většiny novorozenců a kojenců. V roce věku je přítomné asi u poloviny chlapců. Přirozeným vývojem dochází k postupnému oddělování obou sliznic, takže po 3 roce věku je předkožka volná u 90% chlapců. Důležité je správné ošetřování předkožky a žaludu po narození. Při koupání očistíme zevní ústí močové trubice a zcela lehce stahujeme předkožku pouze do té míry, než pocítíme odpor. Nesnažíme se o násilné oddělení předkožky, aby nedošlo k jejímu poranění a krvácení.
Oddělení sliznice žaludu a předkožky, pokud k němu nedošlo spontánní přirozenou cestou, je vhodné řešit u chlapců kolem 3. roku věku. V léčbě se nejčastěji používají krémy či masti s kortikoidní složkou. Této léčby se není třeba obávat, nebyly zaznamenány žádné vedlejší či celkové účinky. Tato léčba je někdy eventuálně doplněna šetrným uvolněním předkožky urologem. Pouze vyskytují-li se opakované záněty předkožky či poruchy močení, doporučuje se ošetření v dřívějším věku.
Pravou fimózu je nutno téměř vždy řešit operativně. Operace se provádí v celkové anestezii. Podstatou obřízky je odstranění zúžené části předkožky. Rozsah zúžení bývá různě veliký a podle toho se volí metoda operačního výkonu. Někdy lze část předkožky zachovat a žalud je částečně kryt, jindy je nutné odstranit celou předkožku a žalud zůstává volný.
Při přetahování užší předkožky může někdy dojít k tzv. parafimóze. Zúžená předkožka je přetažena přes žalud, nelze ji stáhnout zpět a dochází k bolestivému zduření žaludu. V tomto případě je nutné vyhledat okamžitě lékaře-urologa. Někdy lze zcela přetáhnout předkožku přes žalud, ale dochází poté k ohnutí žaludu či bolestivému napětí, a někdy i krvácení na spodní straně žaludu. Příčinou bývá zkrácená uzdička na spodní straně žaludu. Zde postačí velmi malý chirurgický zákrok – přetětí uzdičky.
Matky si nemusí dělat starosti s tím, že jejich chlapeček má po narození v kojeneckém či batolecím věku přirostlou předkožku. Většinou se jedná o normální fyziologický stav. Pouze v případě pravé fimózy či komplikacích s opakovanými záněty či močením je vhodné vyhledat pomoc odborného lékaře. Včasné a správné ošetřování předkožky u dítěte zabrání zbytečným komplikacím v pozdějším věku.
Autor článku: MUDr. Jan Starczewski, dětský urolog