CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

Neonatologické oddělení


primář MUDr. Jiří Dušek

vrchní sestra Mgr. Helena Ambrožová

Zástupce primáře, MUDr. Vlasta Axmanová

Mapa areálu


Kontakty

telefonemail
fax387 875 751
Recepce387 875 704

 

Základní informace:

Neonatologické oddělení zajišťuje vysoce specializovanou péči o novorozence pro spádovou oblast Jihočeského kraje a části kraje Vysočina. Plní tak funkci neonatologické části perinatologického centra intenzívní péče ve smyslu platné koncepce oboru neonatologie. Tato péče zahrnuje následující oblasti: neonatální resuscitační péči, neonatální intenzivní péči, intermediální péči včetně společného pobytu novorozenců s jejich matkami a přirozeně také standardní novorozeneckou péči o novorozence narozené v naší porodnici.

Jako akreditované pracoviště této úrovně plní vedle vyjmenovaných úkolů také úkoly v oblasti vědecko-výzkumné a výukové, přičemž se podílí na negraduálním i postgraduálním vzdělávání lékařských profesí a také ošetřovatelských profesí.

Na oddělení jsou přijímáni pacienti v novorozeneckém věku buď ze spádové oblasti centra, nebo novorozenci narození v naší porodnici. Standardně přijímáme i pacienty starší 28 dnů, jejichž zdravotní obtíže mají vazbu na perinatologickou a novorozeneckou problematiku a některé kojence, kteří vyžadují péči chirurgických oborů, především ve spojitosti s řešením vrozených vývojových vad. Ve spolupráci a po dohodě s dětským oddělením naší nemocnice přijímáme podle potřeby také malé kojence, jejichž stav vyžaduje intenzivní nebo resuscitační péči.

Provoz oddělení je úzce koordinován především s  porodnickou částí gynekologicko-porodnického oddělení, se kterou tvoří funkční celek pod názvem Perinatologické centrum intenzívní péče. Další velmi úzká spolupráce, jak již bylo uvedeno, je především s dětským oddělením naší nemocnice a se všemi ostatními obory, které participují na péči o neonatologické pacienty.

12. října 2015 se celý provoz neonatologického oddělení přestěhoval do velkoryse koncipované nové budovy v pavilonu K v těsném sousedství dětského oddělení. Zkušenosti z prvních týdnů provozu ukazují, že jde nejen z estetického, ale především z provozního hlediska o vydařenou stavbu. I když úroveň a další rozvoj naší péče závisí především na odborné úrovni personálu, jeho odpovídajícímu entuziasmu pro práci, dlouhodobě budovaném a promyšlenému systému péče je určitá úroveň stavebně - technického zázemí nutná. V ostatních centrech České republiky se to stává často limitujícím faktorem např. pro implementaci zásad tzv. vývojové péče, která ve velké míře stojí a padá s možností dlouhodobého pobytu maminek společně s nemocnými a nedonošenými dětmi v inkubátoru na společném pokoji.

Lůžková kapacita v nové budově

Současné možnosti nově otevřeného provozu neonatologického oddělení nabízejí možnost hospitalizace současně až 98 novorozenců a 26 maminek, jako doprovodu nemocných a nedonošených novorozenců

Stanice pro péči o fyziologické novorozence dělená na observační a rooming-in část

Celková kapacita je až 38 novorozeneckých lůžek

Jednotka resuscitační péče a jednotka intenzivní péče (RES a JIP)

Celková kapacita je až 17 novorozeneckých lůžek (z toho 4 lůžka pro izolaci novorozenců z epidemiologických důvodů).

Stanice intermediální péče I. (IMP I) - poskytuje neonatální intenzívní péči nižšího stupně.

Celková kapacita je 17 novorozeneckých lůžek (z toho 4 lůžka pro izolaci novorozenců z epidemiologických důvodů)

Stanice intermediální péče II., která je celá roomingového charakteru (IMP II)

Celková kapacita je až 26 novorozeneckých lůžek a navíc, jak uvedeno, 26 lůžek pro matky

Akreditace o školení lékařských pracovníků v oboru neonatologie

Mezi naše povinnosti patří také metodické vedení péče o novorozence v celém regionu. Vedoucí pracoviště zastává též funkci regionálního konzultanta MZ pro péči o novorozence v Jihočeském kraji. Významná je také spolupráce s pracovišti, která se zabývají prenatální diagnostikou závažných vrozených vývojových vad. Závěrem je třeba zmínit naše zapojení do pedagogické činnosti, především do pregraduálního vzdělávání zdravotnických profesí v rámci Zdravotně - sociální fakulty Jihočeské univerzity a zapojení do vědecko - výzkumné činnosti související s naším oborem.

 

Další aktivity a spolupráce:

Operační program lidské zdroje a zaměstnanost

Certifikovaný kurz neonatologie

Fotogalerie - dětský den neonatologického oddělení

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace