387 87 11 11
Víc než nemocnice.
31. 12. 2023

Brániční kýla

Brániční kýla je chápána jako porucha žaludku – za normálních podmínek je celý žaludek umístěn v břišní dutině, v případě brániční kýly se jeho část či celý žaludek dostává až do dutiny hrudní. Otvor v bránici (hiatus), jímž prochází jícen, je širší, než je obvyklé, a tím je splněna jedna z podmínek pro vznik kýly. Jedním ze signifikantních faktorů, které se podílejí na vzniku kýly, je zvýšený nitrobřišní tlak, typicky se vyskytující při obezitě. Velikost kýly může být značně rozdílná, od malého objemu až po stav, kdy je celý žaludek dislokován nad bránici – tzv. upside-down stomach.

Také je třeba zmínit souvislost mezi brániční kýlou a gastroesofageálním refluxem. Při brániční kýle může dojít k oslabení funkce jícnového svěrače a ke zvýšenému výskytu gastroesofageálního refluxu, což může vést až k rozvoji GERD (onemocnění z gastroesofageálního refluxu). Jedná se o onemocnění, kterým se zabývá gastroenterologie, z čehož vyplývá nutnost úzké spolupráce mezi Gastroenterologickým a Chirurgickým oddělením.

Příznaky

Velikost brániční kýly nemusí nutně souviset s mírou obtíží, i malá kýla může způsobit značné obtíže. Mezi nejčastější příznaky patří pálení žáhy a regurgitace – tzv. návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, například při předklonu či vleže. Dýchací obtíže, tlaky na hrudi, poruchy srdečního rytmu a mnoho dalších příznaků může zapříčinit velká brániční kýla, při níž se do hrudní dutiny dostává velká část žaludku. V řadě případů se mohou objevit i netypické příznaky, jako je pocit tzv. „knedlíku v krku“, opakované záněty horních cest dýchacích, zvýšená kazivost zubů, zápach z úst, neustálé nucené pokašlávání, chrapot, dýchací obtíže, bolesti za hrudní kostí a podobně.

Komplikace

Mezi komplikace brániční kýly může patřit zánět dolní části jícnu, vředová choroba, případně oběhové obtíže. U neléčeného zánětu jícnu je vyšší riziko vzniku karcinomu. Mezi závažné akutní komplikace řadíme volvulus – uskřinutí části žaludku v kýle, vřed v kýle a jeho perforace či krvácení. Takové komplikace jsou naštěstí vzácné a jsou indikovány k urgentnímu operačnímu řešení.

Léčba

V léčbě dominuje konzervativní (neoperační) postup. Ten je zpravidla indikován u většiny pacientů. Používají se léky, které potlačují tvorbu žaludeční kyseliny a napomáhají správné funkci přechodu mezi jícnem a žaludkem. Pacienti s brániční kýlou se obvykle dostaví na chirurgickou ambulanci ve chvíli, kdy tato konzervativní terapie selhala.

 

Kýla.png (338 KB)

 

Následná operace může být bud´ klasická – otevřená (tu provádíme jen výjimečně v přísně indikovaných případech), nebo laparoskopická, která je považována za zlatý standard a kterou provádíme prakticky ve všech případech. Laparoskopickou operaci brániční kýly provádíme na našem pracovišti od roku 2012 a celkem jsme provedli kolem 200 operací. Jen v letošním roce jsme takto provedli 27 operací. Principem operace je repozice kýlního vaku do dutiny břišní, jeho resekce a zúžení otvoru v bránici. Nově také dokážeme posílit strukturu v oblasti hiatu využitím síťky. Následně upevníme žaludek na správném místě pomocí manžety z vlastní žaludeční tkáně – tzv. fundoplikace. Výkon standardně trvá zhruba 1,5 hod., průměrná doba hospitalizace na oddělení je pět dní a celková doba rekonvalescence trvá přibližně měsíc. Na našem oddělení tuto operaci provádí pouze dva chirurgové – prim. MUDr. Milan Kobza a MUDr. Jan Wierer, čímž je zajištěna vysoká úroveň operačních zkušeností.

Závěr

Operace brániční kýly má na našem pracovišti dlouholetou historii a vždy se řídí nejnovějšími trendy – přechodem od otevřené operace k laparoskopii, kterou provádíme již více než 10 let. Nově také přicházíme s možností využití síťky k posílení struktury v oblasti hiatu.

MUDr. Jan Wierer
Chirurgické oddělení