387 87 11 11
Víc než nemocnice.
31. 10. 2023

Bolesti zad

Bolestmi zad rozumíme bolesti v bederní a křížové oblasti. Jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře a pracovní neschopnosti a často se opakují. Podklad bolestí, i těch intenzivních, není v drtivé většině případů závažný. Obvykle vznikají po nevhodném pohybu či při jednostranné zátěži. Bolesti zad často odezní bez jakéhokoliv lékařského zásahu, jsou takzvaně sebelimitující.

 

škola zad.png (762 KB)

 

Jak si můžeme pomoci sami? 

Nejlépe a nejvíce si pomůžete od bolesti sami. Při vzniku bolesti užijte volně prodejná analgetika (ibuprofen, diclofenac). Tablety jsou stejně účinné jako injekce nebo infúze a navíc mají méně komplikací. Respektujte dávkování uvedené v příbalovém letáku. Pokud užíváte více léků nebo máte žaludeční či jaterní onemocnění, při výběru vhodného analgetika se poraďte se svým praktickým lékařem. Lokálně můžete aplikovat gel nebo mast s obsahem diclofenacu či ibuprofenu, další možností je suché teplo.

Vysoce důležitá jsou režimová opatření, a to bez ohledu na to, zda jsou bolesti akutní, nebo dlouhodobé a opakované. Je-li akutní bolest velmi silná, je vhodný krátký klidový režim (maximálně 1–2 dny, ne déle). Nejpozději třetí den začněte s běžnými denními činnostmi, pak přidejte lehčí aerobní aktivitu. I přes bolesti zůstaňte aktivní. Nevhodné jsou činnosti silové (zvedání břemen), nebo švihové (prudké předklony / rotace trupu).

Z dlouhodobého hlediska je namístě redukce hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita. Kouření zhoršuje zdraví i stav pohybového ústrojí. Při dlouhodobých obtížích je vhodné vyhledat fyzioterapeuta, který by měl klienta naučit cvičení a režimová opatření pro zdravá záda.

Nejdůležitější je každodenní pravidelné cvičení a pohyb, zvláště pak v období absence bolestí. 

Kdy vyhledat lékaře?

Trpíte jiným závažným onemocněním? Pokud se léčíte s nádorovým onemocněním (například karcinom prostaty, plic, ledvin, prsu), bolest zad může být projevem nádorového postižení kostí páteře. Lidé s osteoporózou (řídnutím kostí), typicky ženy po menopauze, nebo lidé dlouhodobě užívající kortikoidy jsou náchylní ke zlomenině obratle. Závažnější úraz zad (pád z výšky, autonehoda, úder do beder) je vždy důvodem k vyšetření.

Máte některé z následujících příznaků? Horečky, nechtěný váhový úbytek či bolesti výlučně v klidu, během spánku nebo odpočinku mohou upozorňovat na zánětlivé či nádorové onemocnění páteře.

Navzdory léčbě bolest neustupuje? Pokud jsou bolesti neměnné více než měsíc i přes užívání analgetik, každodenní rehabilitaci a dodržování režimových opatření, navštivte svého praktického lékaře.

Máte neurologické příznaky? Příznakem postižení nervů je bolest, která vyzařuje do dolní končetiny v úzkém pruhu typicky ke kotníku nebo až k prstům. Bolesti mohou být doprovázeny oslabením končetiny (nepostavíte se na špičky nebo paty) či poruchou citlivosti. Akutním stavem je pak takzvaný syndrom kaudy. Ten se projevuje necitlivostí v oblasti genitálu, poruchou vyprazdňování moči (únik moči či nemožnost se vymočit) a stolice. Tento stav je jediným důvodem neodkladné návštěvy neurologického pracoviště.

Máte jiné příznaky? Všímejte si, zda vás kromě bolesti zad netrápí i jiné potíže, jako je pálení při močení, bolesti břicha nebo na hrudi, zadýcháváte se, průjmy, zvracení.

Pokud se u vás projevuje některý z uvedených příznaků, vyhledejte lékaře. Lékařem prvního kontaktu je praktický lékař.

Kdy je potřeba podrobnějšího vyšetření?

Zobrazovací vyšetření (rentgen, magnetická rezonance) nebo krevní odběry se provádějí pouze selektivně, a to při podezření na strukturální postižení páteře či míchy. Indikaci k jejich provedení určuje lékař.

_MUDr. Rostislav Hrubý kopie.jpg (682 KB)

MUDr. Rostislav Hrubý
Neurologické oddělení