31. 12. 2023

Z maleb dětských pacientů vznikl kalendář BARVY DUŠE

Součástí léčebné péče hospitalizovaných dětských pacientů je arteterapie, která využívá výtvarný projev jako prostředek k léčení. Z obrázků malých pacientů, kteří se navzdory nepříjemným chvílím dokázali nechat pohltit světem barev a fantazie, vznikl kalendář pro rok 2024 BARVY DUŠE. 5. prosince jej slavnostně pokřtil generální ředitel MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

„Kalendář je mimořádný tím, že každý obrázek obsahuje příběh. Dítě v něm vyjadřuje své pocity a často i obavy. Jsme rádi, že v tomto adventním čase můžeme tento kalendář uvést na svět,“ uvedl při slavnostním křtu MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

DSCF0316.jpg (5.62 MB)Arteterapeutka Dětského oddělení Bc. Kristýna Kubešová

Malování v rámci arteterapie rozhodně není pouhým prostředkem k vyplnění času stráveného v nemocnici. Jak arteterapie pomáhá v léčbě, přiblížil primář Dětského oddělení MUDr. Jan Hřídel: „Dětem se hospitalizací jejich život zredukuje jen na nemocniční prostředí. Mají tak spoustu důvodu, proč být ve stresu. Proto se jim snažíme, ať již v případě psychických či jakýchkoli jiných onemocnění, dát pomocí arteterapie prostor s námi komunikovat. Malby nám pomáhají nahlédnout do dětské dušičky a lépe pochopit trápení našich malých pacientů.“

DSCF8236.jpg (5.63 MB)Malba anděla byla vybrána i jako hlavní motiv nemocničního PF 2024

Za vznikem kalendáře stojí arteterapeutka Dětského oddělení Bc. Kristýna Kubešová: „Arteterapie je významnou součástí léčby dětí na Dětském oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. Výtvarná kreativní činnost rozvíjí nejen psychické a motorické funkce dětských pacientů,  ale přináší také uvolnění, a především umožňuje nahlédnout do dětské duše. Veškeré pocity a emoce nelze vždy vyjádřit slovy, proto v těchto případech nastupuje arteterapie. Kalendář Barvy duše obsahuje malby dětských pacientů, kteří i přes mnohdy těžké chvíle v sobě nalezli velké odhodlání a sílu uzdravit se. A často také objevili či rozvinuli výtvarný talent. Ať je nastávající rok stejně tak barevný a rozmanitý jako jsou malby dětí z Dětského oddělení.“

DSCF8282.jpg (6.70 MB)Kalendář se tematicky křtil barvami. Zleva: prim. MUDr. Jan Hřídel, Bc. Kristýna Kubešová a MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

Kalendář stejně jako další krásné výrobky dětských pacientů si mohli zájemci zakoupit na prodejní výstavě konané v pátek 8. prosince. Výtěžek z prodeje kalendáře bude využit na další rozvoj arteterapie na Dětském oddělení.

redakce

Arteterapie.png (215 KB)