Proč k nim dochází? - celý zpravodaj si můžete přečíst zde
Česká republika se podobně jako ostatní státy Evropy potýká s nedostatkem léčivých přípravků (LP). Aktuálně se situace lehce zlepšuje. Proč ale k výpadkům léčiv dochází?
Na tuto otázku není lehké odpovědět, protože se jedná o poměrně složitý problém. Mezi hlavní příčiny patří systém nízkých cen / nízkých úhrad léků. Léčivé přípravky v České republice podléhají složité cenové regulaci, kterou řídí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Léčivé přípravky vázané na recept (Rx přípravky) jsou u nás obecně velmi levné a často tak dochází k tzv. reexportu léků, kdy se léky dovezou na český trh, ale následně jsou vyvezeny/prodány do zahraničí za mnohem vyšší cenu, než za jakou by byly distribuovány v České republice. Přestože se státní orgány (SÚKL, Ministerstvo zdravotnictví České republiky) snaží tento problém řešit, dokud budou tak výrazné rozdíly mezi cenou přípravku v České republice a např. v Německu nebo v Rakousku, budeme se stále potýkat s reexportem – a v důsledku toho budou léky v českých lékárnách chybět. Na trend nízkých cen u Rx přípravků již některé farmaceutické firmy zareagovaly odchodem z českého trhu. I když se zatím jedná o jednotky případů, určité léky již u nás na trhu s léčivy nejsou k dispozici. Dalším faktorem, který v menší míře může přispívat k výpadkům, je jistá „neatraktivnost trhu s léky v České republice“. Česká republika je s 10 miliony obyvatel pro farmaceutické firmy malým státem, a pokud se v Evropě rozhodnou uvést lék na trh, mohou upřednostnit větší země, a to nejen Německo či Francii, ale také např. Polsko.
Dalším významným celoevropským faktorem je stárnoucí populace celé Evropy. Průměrná doba dožití obyvatel Evropy se zvyšuje, a jak lidé stárnou, častěji potřebují lékařskou péči. A s tím souvisí i vyšší potřeba léků. Prognosticky se doba dožití bude zvyšovat, a logicky bude potřeba více lékařské péče a poroste i spotřeba léků. Statistická data za Českou republiku hovoří jasně: Spotřeba léků roste a bude růst i nadále.
Dalším faktorem, který se podílí se na výpadku léčiv v Česku, je „nízká variabilita léčivých přípravků“. Co to znamená? Léčivou látku, např. ibuprofen, dodává do České republiky více farmaceutických firem. Platí, že čím více firem dodává léčivý přípravek s obsahem ibuprofenu na trh, tím lépe. V situaci, kdy má jedna firma výpadek ibuprofenu, ostatní dodavatelé, kteří taktéž dodávají na trh léčivé přípravky s obsahem ibuprofenu, tento nedostatek snadno pokryjí. Problém může nastat, když určitou léčivou látku dodávají na trh pouze jedna nebo dvě farmaceutické firmy. Tento stav se označuje nízká variabilita léčivých přípravků. V praxi si toto můžeme ukázat na cytostatikách –základních léčivech používaných při léčbě onkologických onemocnění. Z tabulky vybraných základních cytostatických léčiv níže je vidět, kde je nízká variabilita, tedy že tyto léčivé přípravky jsou do naší země dodávány jen velmi malým počtem farmaceutických firem (MAH). Z tabulky vyplývá, že počet MAH v čase klesá. Nejvíce ohroženou skupinou cytostatik jsou léčiva, která do České republiky dodávají pouze jeden nebo dva dodavatelé.
Nutno ještě zmínit, že firmy mají dopředu stanovené kvóty na léčiva na lékařský předpis. To znamená, že firma má roční plán, kolik balení daného LP do České republiky doveze. Pokud se první firma dostane do výpadku a LP do Česka nedodává, druhá firma není schopna zvýšit objemy dodávek léčiv právě z důvodu, že roční kvóta dodávek léčiva do České republiky je daná a neměnná. A tak i zde během doby dochází k výpadku (tzv. sekundární výpadek léčiva). Tyto situace nastávají právě u přípravků s nízkou variabilitou, mezi které řadíme i výše zmíněná cytostatika.
Čtenáři si možná vzpomenou na tzv. „Nurofenovou kauzu“, kdy v lékárnách chyběly sirupy pro děti s obsahem ibuprofenu. Pro rodiče malých dětí byla tato situace nemilá, ale nabízely se i jiné možnosti. Na trhu byly a jsou léčivé přípravky s obsahem jiných léčivých látek na řešení teploty a bolestivých stavů u malých dětí. Situace, kdy nemáte k dispozici základní cytostatika, je mnohem závažnější, a ne vždy lehce a rychle řešitelná. Navíc onkologický pacient potřebuje léčbu včas, čím dříve, tím lépe. Pokud léčivý přípravek není na trhu v České republice, je zde možnost mimořádného dovozu neregistrovaného LP, ale je nutno počítat s tím, že lhůta dodání tohoto LP může být až jeden měsíc. Navíc je tato procedura administrativně náročná a neregistrovaný LP často nemá úhradu ze zdravotního pojištění, tzn. pacient si ho musí uhradit.
Někdy může mít na možný výpadek léčiv vliv i nedostatek obalových materiálů, lék se sice vyrobí, ale není ho do čeho zabalit, chybí papír, popř. jiné pomocné obalové materiály. Doposud se na trhu s léčivy potýkáme s důsledky covidové pandemie a farmaceutický trh stále ještě nedostal do kondice, v jaké byl v době před covidem.
Závěrem lze konstatovat, že i v roce 2025 musíme počítat s výpadky léčiv. Nemocnice České Budějovice, a.s., je ve velmi úzkém kontaktu se všemi významnými dodavateli léčivých přípravků (MAH). Společně se snažíme o zajištění kontinuity dodávek léčiv pro celý holding nemocnic Jihočeského kraje, aby byla zajištěna adekvátní medicínská péče jak pro pacienty hospitalizované, tak i ty ambulantní.
PharmDr. Barbora Vařejková Lékárna