Odběry se řídí reálnou spotřebou v nemocničních zařízeních. Záleží proto na tom jakou máte krevní skupinu, jaká krevní složka je nejvíce zapotřebí (červené krvinky, plazma, krevní destičky). Obecně lze říci, že poněkud více jsou odebíráni dárci s Rh (D) negativní skupinou vzhledem k její použitelnosti v urgentních situacích. Vzhledem k poměrně solidní dárcovské základně a vhodnému prostřídání všech dárců není však zapotřebí dárce odebírat v maximálních limitech. Muži - 5 x ročně, ženy - 4 x ročně.
Pokud jste zdráv a neužíváte žádné léky, nález nepotřebujete. V případě, že máte zdravotní problémy je nález od Vašeho ošetřujícího lékaře cenným vodítkem pro rozhodnutí o způsobilosti k odběru pro lékaře transfuzního odd.
Jednoznačná identifikace dárce je základním předpokladem k provedení odběru. U dárců se vyskytuje možná shoda jmen, krevních skupin, dat narození atd. Proto je vyžadován průkaz totožnosti s podobou.
Dotazník je jedním ze základních dokumentů o provedeném odběru. Slouží jednak pro rozhodnutí lékaře transfuzního odd. o možné způsobilosti k odběru, tak k možnému dohledání dat v případě nežádoucích projevů po podané transfuzi.Výrobci transfuzních přípravků jej musí dle současných požadavků EU skladovat až 30 let. Z hlediska bezpečnosti transfuzních přípravků je proto velice žádoucí aby dárci dotazník vyplňovali odpovědně a se zvýšenou pozorností.
Jednou z nejčastějších poruch, kterou lze zjistit při pravidelném dárcovství je hypertenze ( vysoký krevní tlak). Laboratorním vyšetřením lze hlavně odhalit příznaky infekčního zánětu jater, známky přítomnosti infekce virem HIV, příjici, hrubé poruchy autoimunity. Pravidelné odběry tak přispívají k celkovému sledování zdravotního stavu.
Minimálně 30 minut odběru by dárce neměl provozovat činnost vyžadující zvýšené soustředění (např. jízdu autem) a 2 hodiny žádnou zvýšenou fyzickou zátěž. Adaptační mechanismy těla na odběr by měly odeznít do 24 hodin po odběru za předpokladu klidnějšího fyzického režimu a dostatečného přívodu tekutin.
Přiměřená krevní ztráta do 10 až 15% celkového tělesnému objemu krve může zvláště u dárců ve středním věku zlepšit tzv. tokové vlastnosti krve s lepším prokrvením periferních tkání. Na tomto efektu bylo založeno i v minulosti často používané "pouštění žilou". U žen zvláště v období přechodu jsou pravidelné odběry krve vnímány jako faktor, který mírní jejich obtíže.
VŠICHNI PRVODÁRCI JSOU PRO NÁS DŮLEŽITÍ, i přestože mají krevní skupinu, jejíž zásoby máme aktuálně dostatečné (nikoliv maximálně naplněné, tedy i tuto krev použijeme). Zařadíme je do registru dárců, které oslovujeme v případě, kdy danou krevní skupinu opět ve zvýšené míře potřebujeme a zároveň již uplynula dostatečně dlouhá doba od předchozího darování.