CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

Stanice pro poporodní ošetření a stabilizaci novorozenců

Stanice pro ošetření a stabilizaci novorozenců na porodním a operačním sále (nelůžková)

Staniční sestra: Bc. Gabriela Krlínová

Telefon: 387 875 747

 
Na porodních sálech ošetřuje všechny novorozence po spontánním porodu a po císařském řezu výhradně personál neonatologického oddělení.

Neonatologické sestry specializované na problematiku poporodní adaptace novorozenců se zvláštním důrazem na neodkladnou resuscitaci novorozenců jsou trvale přítomny na pracovišti porodních a operačních sálů (určených výhradně k provádění císařských řezů) po celých 24 hodin. Ošetření fyziologického novorozence bezprostředně po porodu se omezuje pouze na neodkladné aktivity (termomanagement -tj. zabránění prochladnutí, základní ošetření pupku po jeho oddáleném přerušení, zhodnocení průběhu adaptace novorozence, jeho řádné označení identifikační páskou a co nejčasnější umožnění, nejdelšího a plnohodnotného kontaktu s jeho matkou případně otcem,včetně kontaktu kůže na kůži). Naší maximální snahou je vyvarovat se jakýchkoliv rušivých zásahů do přirozené poporodní adaptace. Pokud si nepřeje matka jinak, vážíme dítě teprve po základním ošetření. Nebráníme se též individualizaci této péče, kterou rodiče vyjádří nejčastěji v porodním plánu (pokud neobsahuje aktivity, které by potenciálně nepříznivě zasáhly do poporodní adaptace dítěte). U těchto novorozenců provádíme zásadně veškeré ošetření v přítomnosti matky, případně i jejího doprovodu. Novorozence od matky na sále neoddělujeme (po celou dobu jejího pobytu na sále) ani na krátkou dobu, není-li k tomu opravdu závažný důvod. Měření délky novorozence odkládáme na našem oddělení z ryze odborných důvodů a v souladu s praxí ve vyspělých zemích až na dobu před propuštěním novorozence do domácí péče. Donošené děti s normální poporodní adaptací, jak již bylo uvedeno, zůstávají na sále společně s matkou po celou dobu jejího pobytu. Teprve před přeložením matky a dítěte ze sálu dokončíme některé nutné ošetřovatelské aktivity. V této době dítě kompletně prohlédne dětský lékař (neonatolog), informuje rodiče a případně zodpoví jejich dotazy.

   U novorozenců porozených císařským řezem provedeme v prostoru operačního sálu základní ošetření, stejně jako bylo uvedeno na porodním sále. Kompletní ošetření včetně prvního podrobného vyšetření dítěte neonatologem dokončíme na stanici pro poporodní ošetření novorozenců. Je-li přítomen otec, vítáme, když se této péče osobně účastní. Jeho účast je samozřejmě bezplatná. Po přeložení maminky z operačního sálu na pooperační pokoj ženského oddělení (stanice šestinedělí) co nejdříve dovezeme mamince dítě ukázat, přiložíme ho k prsu a sestra matce sdělí základní informace. Maminka si může dítě pochovat, případně i realizovat kontakt kůže na kůži, pokud to její aktuální zdravotní stav dovolí. Výhodou na novém pracovišti je možnost ponechávat fyziologické novorozence na pooperačním pokoji podstatně delší čas, než tomu bylo na pracovišti starém. Cílem je i po císařském řezu co nejrychleji zajistit plnohodnotný kontakt maminky s dítětem. Povinností dětského lékaře (neonatologa) je informovat matku nejpozději 2 hodin po porodu císařském řezu podrobně o zdravotním stavu novorozence.

Pokud se týká možnosti ponechat fyziologického novorozence na operačním sále vedle lůžka maminky, jsme jej schopni bez problémů realizovat, přirozeně za podmínky, že operace není v celkové anestezii. Do prostoru operačního sálu otec ani doprovod přístup nemá, ale po dohodě s neonatologem či neonatologickou sestrou na sále se může prvního ošetření (na neonatologickém pracovišti v prostoru operačního sálu) účastnit i otec dítěte, případně i matkou určený doprovod. V žádném případě ne více jak 1 osoba.

Lehce nedonošení novorozenci jsou po porodu převezeni na stanici intermediární péče, kde je pro ně zajištěna náležitá péče. Těžce nedonošeným nebo nemocným dětem je přímo na porodním sále neonatologickým týmem poskytnuta odpovídající péče (intenzívní a resuscitační) a po nezbytné stabilizaci pak zajištěný transport v inkubátoru na stanici intenzivní a resuscitační péče. S uvedením nového neonatologického pracoviště do provozu se doba transportu významně zkrátila a pohybuje se v řádu několika málo minut.

 


 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace