387 87 11 11
Víc než nemocnice.
30. 04. 2023

Českobudějovický registr poděkoval jubilejnímu 100. dárci kostní dřeně

 
 

DSCF3813.jpg (9.84 MB)
Zleva: Adéla Holceplová, Ing. Bc. Romana Velíšková (Transfúzní oddělení), Jan Borovka, prim. MUDr. Vít Motáň (Transfúzní oddělení) a prim. MUDr. Jana Vondráková, Ph.D. (Ambulance klinické hematologie) 

 

 

Českobudějovická pobočka Českého národního registru dárců kostní dřeně slavnostně odměnila jubilejního 100. dárce kostní dřeně Jana Borovku. Vedle upomínkových předmětů předala dárci tematický dort, který vlastnoručně připravily pracovnice z Transfúzního oddělení.  

Právě Transfúzní oddělení českobudějovické nemocnice bylo před 30 lety zakládajícím členem Českého národního registru dárců kostní dřeně. Českobudějovickou pobočku registru, do kterého v průběhu let vstoupilo přibližně 9500 osob, vede primářka Ambulance klinické hematologie MUDr. Jana Vondráková, Ph.D.  

„Stý dárce je pro nás i oslavou třicetiletého úsilí v rozšiřování registru dárců kostní dřeně. Každý registrovaný pomáhá zvyšovat šanci na život těm, kteří se bez transplantace kostní dřeně neobejdou, a my si jich velmi vážíme,“ uvedla primářka Jana Vondráková. 

Jsem rád, že jsem mohl někomu pomoci 

DSCF3847.jpg (15.47 MB) Dárce kostní dřeně Jan Borovka 

Pane Borovko, kdy a z jakého popudu jste do registru vstoupil?  

Do registru jsme společně vstoupili jako tým házené TJ Lokomotivy v roce 2019, kdy onemocněl zákeřnou nemocí náš spoluhráč. 

Na jaře letošního roku jste byl kontaktován jako vhodný dárce pro jiného pacienta. Jak na vás tato zpráva zapůsobila, nezalekl jste se odběru?  

Odběru jsem se nezalekl, spíše mě tato zpráva mile překvapila, protože jsem do té doby neznal nikoho, kdo by byl jako vhodný dárce vybrán. Vůbec v tu chvíli nepřemýšlíte, jaký bude odběr a nepříjemnosti s tím spojené, ale přemýšlíte nad každou pozitivní věcí ohledně darování.  

Odběr jste podstoupil ve Fakultní nemocnici Plzeň. Jaký to byl pocit?  

Musím říct, že je to velmi příjemný pocit, když víte, že můžete někomu pomoci překonat velmi vážnou chorobu. To převáží veškerá negativa odběru jako jsou nevolnost a bolest hlavy.  

Rád bych proto apeloval na každého, kdo může a splňuje kritéria, aby do registru vstoupil. Pocit, že někomu můžete pomoci, za tu trochu času rozhodně stojí.  

Dárcem kostní dřeně se může stát zdravý člověk mezi 18 a 35 lety.  Vstupem do registru slibuje, že bude ochoten v budoucnu kostní dřeň darovat. Více informací naleznete ZDE