Spasticita – zvýšené napětí svalů provázené křečemi, bolestmi a omezením pohybu, zkrácením svalu, případně deformitou končetiny. To vše negativně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Spasticita vzniká po mozkových příhodách, traumatech mozku a míchy, nebo při roztroušené skleróze.
V r. 2016 získalo Neurologické oddělení statut regionálního centra pro léčbu spasticity. V centru jsou léčeni pacienti z celého Jihočeského kraje se spasticitou fokální (např. postižení jedné končetiny), i generalizovanou (postižení větší části těla). Farmakologická léčba spočívá v cílené aplikaci botulotoxinu do postižených svalů nebo baclofenem podávaným přímo do páteřního kanálu (intrathekálně) implantovanou pumpou. Integrální součástí léčby je specifická fyzioterapie.
Léčba probíhá většinou ambulantně formou kontrol v přibližně měsíčních intervalech
Soustavné, samostatné, každodenní cvičení dle instruktáže fyzioterapeuta je základní a vysoce důležitou podmínkou pro dobrý výsledek. Efekt léčby nastupuje po řadě týdnů soustavné rehabilitace.
Komplexní léčba spasticity klade vysoké nároky na samotné pacienty i jejich blízké. Vedení deníku cvičení z tohoto důvodu považujeme za významný motivační prvek, který pomáhá v důsledném dodržování stanoveného režimu. Ačkoliv tento způsob není nijak snadný pro nikoho ze zúčastněných, a někdy bývá zdlouhavý, je v současné době jedinou spolehlivou cestou k úspěchu.
RCS je multioborové centrum. Součástí týmu jsou lékaři a sestry Neurologického a Rehabilitačního oddělení a speciálně vyškolení fyzioterapeuti, ergoterapeuti a neuropsycholog působící na Rehabilitačním oddělení.
Koordinace diagnostických a léčebných postupů, organizace práce probíhá formou pravidelných indikačních seminářů.
Vedoucí lékař centra: MUDr. Svatopluk Ostrý, Ph.D.
Lékaři: MUDr. Mgr. Marcela Míková, Ph.D., MUDr. Nina Vondrášková, MUDr. Šárka Vaníková
Sestra: Jana Stolbenková, Jana Albertová
Telefon: 387 87 5841
Ambulance pro léčbu spasticity Rehabilitačního oddělení – telefon: 38787 5506
Email: neurologie@nemcb.cz