Oddělení poskytuje ucelenou ambulantní i hospitalizační péči o pacienty s onemocněním centrálního i periferního systému. Hlavní důraz je kladen na akutní a neodkladnou neurologickou péči.
Cévní mozkové příhody (mrtvice) patří k nejčastějším a zároveň k nejzávažnějším stavům. Tvoří více než polovinu hospitalizovaných pacientů. Další velkou část tvoří pacienti s epilepsií nebo s epileptickým statem (dlouhotrvající abnormální elektrická bouře v mozku), nervosvalovými onemocněními (akutní neuropatie nebo myasthenia gravis), autoimunitními onemocněními (např. roztroušená skleróza), míšními poruchami nejrůznějších příčin. Akutní péči dále poskytujeme pacientům s akutní závratí, některými typy bolestivých stavů.
Součást systematické péče je i evidence a kooperace s ostatními centry v České republice. Data pacientů v registrech jsou přísně anonymní a na základě archivovaných dat nelze zpětně pacienta identifikovat. Registry slouží k získání přesnější představy o charakteru projevů, účinnosti a bezpečnosti léčby častých, ale i vzácných onemocnění. Důsledná evidence umožňuje provádění analýz. Na základě výsledků analýz, dat z registrů, je možné objektivně hodnotit účinnost a zároveň bezpečnost léčby našich pacientů. Na základě výsledků analýz můžeme odpovědně upravovat diagnostické i léčebné postupy a zvyšovat tak kvalitu naší péče. Vedení registrů je obecně především časově náročná práce, která nebývá na první pohled zřetelná. Naším zájmem je přinášet pacientům tu nejlepší péči. A proto věnujeme energii a čas i těmto na první pohled nenápadným činnostem, protože jsme přesvědčeni o jejich důležitosti.
Seznam Registrů
Centrum komplexní cerebrovaskulární péče (KCC) je pravidelně oceňováno celosvětově působící iniciativou Angels za plnění podmínek léčebné i ošetřovatelské péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Od roku 2021 jsme držiteli nejvyššího, diamantového stupně ocenění. Od roku 2020 je Neurologické oddělení spolu s KCC držitelem certifikace Evropské organizace pro cévní mozkové příhody ESO.
Lékaři oddělení soustavně participují na řadě výzkumných projektů i projektů klinického zkoušení. Od roku 2016 se podílíme na řešení grantových projektů. Oddělení je zapojeno do celonárodní výzkumné sítě StroCZECH zabývající se výzkumem a inovacemi v oblasti cerebrovaskulárních onemocnění.
Od roku 2016 vykazujeme soustavnou publikační činnost v domácích, ale hlavně zahraničních odborných periodicích (viz odkaz). Výsledky naší práce, originální i ty, na kterých jsme participovali byly otištěny v těch nejprestižnějších světových časopisech. K nejvýznamnějším z nich se řadí: Neurology, JAMA, Stroke, Journal of the American Heart Association, Clinical Neurophysiology a další.
Neurologické oddělení také aktivně podporuje vzdělávání, jak předškolních, tak školních dětí. Tak aby správně dokázaly rozpoznat příznaky nejčastnějšího onemocnění mozku - mozkové mrtvice, ale zároveň, aby věděli co dělat. Protože právě u této nemoci rozhoduje čas, který ovlivňuje následky u pacienta od rozpoznání příznaků do zahájení léčty. Neurologické oddělení se připojilo k mezinárodnímu vzdělávacímá programu FAST Heroes, který usiluje o zvýšení povědomí o příznacích mrtvice a důležitosti rychlé akce. Využívá úžasné dětské nadšení pro učení a sdílení a povzbuzuje děti, aby nové znalosti předaly svým rodinám, zejména prarodičům. Celým vzdělávacím programem děti provází Hrdinové FAST, jako je Ručoun, Tvářil, Mluvilka a Časomyl.
Pokud se chcete připojit k tomuto programu, stačí jen přihlásit vaši školu, dítě, učitele na webové adrese: https://cz-cs.fastheroes.com/
Odkaz na YouTube