Centrum vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózu a neuromyelitis optica „MS centrum“

Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění v Českých Budějovicích zahájilo svou činnost v roce 2005. V roce 2019 mu byl udělen statut centra vysoce specializované péče o pacienty s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica. Jedná se o chronická onemocnění centrálního nervového systému, vyžadující diferencovanou a vysoce specializovanou péči, kterou je možné v našem centru   ve spolupráci s dalšími medicínskými obory, radiodiagnostickým a laboratorním komplementem zajistit. V současné době sledujeme kolem 1000 pacientů, z toho kolem 800 pacientů léčených cílenou léčbou ovlivňující průběh onemocnění tzv.: „disease modifying drugs“ (DMD).

Roztroušená skleróza mozkomíšní je onemocnění nervového systému autoimunitní povahy, charakterizované vznikem mnohočetných zánětlivých ložisek v bílé hmotě mozku a míchy. Dle jejich lokalizace se onemocnění může projevovat různými příznaky, např. zánětem očního nervu, dvojitým viděním, závratěmi, poruchou chůze, poruchami hybnosti či citlivosti končetin, nebo také nespecifickými příznaky, jako je únava, poruchy soustředění či poruchy nálady. Jedná se o onemocnění, které je nejčastější příčinou invalidity mladších věkových skupin. U velké části pacientů s roztroušenou sklerózou lze při včasné diagnostice a správně vedené léčbě docílit oddálení invalidity o řadu let.

• MS centrum zajišťuje specializovanou diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění, zejména roztroušené sklerózy mozkomíšní a neuromyelitis optica.
  • Soustřeďuje pacienty, u nichž nelze provést odpovídající diagnostiku a terapii na nižších stupních základní a regionální péče.
  • Provádí vyšetření mozkomíšního moku atraumatickou jehlou v ambulantním režimu, pokud toto vyšetření nebylo provedeno na odesílajícím pracovišti.
  • Zajišťuje léčbu akutních atak onemocnění a speciálních postupů léčby (léčbu DMD 1. a 2. linie, léčbu intravenózními gamaglobuliny, kombinovanou imunosupresivní léčbu).
  • V návaznosti na lůžkové oddělení zajišťuje léčbu závažných atak onemocnění vyžadujících léčbu plazmaferézou, či léčbu vyžadující speciální režim.
  • Zajišťuje komplexní léčbu v návaznosti na další medicínské obory, jako je oftalmologie, rehabilitace s možností vyšetření a léčby v regionálním centru spasticity, osteologie, urologie, psychologie či psychiatrie.

Pacienti směřovaní do našeho centra musí být vyšetřeni ambulantním neurologem, případně za hospitalizace v některém z regionálních lůžkových neurologických oddělení. Musí mít provedeno vyšetření magnetickou rezonancí mozku a krční míchy s nálezem suspektním z demyelinizačního onemocnění a, pokud možno, mít i provedeno vyšetření mozkomíšního moku izoelektrickou fokusací.

Následně jsou v krátkém časovém horizontu dle možností centra telefonicky objednáni k vyšetření.

Jak se k nám fyzicky dostat

Pavilon T1 horního areálu nemocnice, přízemí, vstup ze Schneiderovy ulice.

Kontakty:

Vedoucí lékař centra: MUDr. Jana Adámková
Lékaři: MUDr. Rostislav Hrubý, MUDr. Zdeněk Kunáš, MUDr. Hana Valdová
Sestry: Anna Valachovičová, DiS, Mgr. Kateřina Němcová
Telefon: 38787 5822
Email: neurologie@nemcb.cz

Naleznete nás v pavilonu C a T1:

foto mapa arealu

Vstup do budovy: