Smyslem vyšetření je zdokumentovat reakci organizmu na zátěž dlouhým stáním – je nenahraditelné zejména v diagnostice příčin „kolapsových stavů“ či, přesněji, příhod spojených s přechodným stavem bezvědomí.
Vyšetření provádíme nalačno – jíst ani pít byste neměli alespoň 4 hodiny před vyšetřením (užíváte-li pravidelně léky, zapijte je pouze malým douškem vody).
Vlastní vyšetření začíná uložením a připoutáním na speciální sklopné lůžko. To se vzápětí sklopí v úhlu 60–80° tak, že pacient je stále hlavou vzhůru! Tato fáze trvá obvykle 30 minut, během kterých je neustále sledována EKG křivka a krevní tlak. Samozřejmostí je sledování stavu vědomí pacienta a přítomnosti obtíží: vyvolaný kolapsový stav znamená pozitivní výsledek a je důvodem k předčasnému ukončení testu. Jelikož je pacient bezpečně připoután k lůžku, nehrozí pád a poranění. Dynamické změny sledovaných parametrů - tepové frekvence a krevního tlaku před a během kolapsu - nám umožní stanovit příčinu a navrhnout správnou léčbu.
Nález je zhodnocen bezprostředně po dokončení vyšetření, závěr a případné doporučení pacient dostává do ruky.
Test na nakloněné rovině napodobuje běžné situace, možné nežádoucí události jsou tedy něčím, co Vás může potkat i v běžném životě: poruchy srdečního rytmu, nepřiměřený pokles krevního tlaku nebo obojí následované pocity závratí, celkové slabosti, nevolnosti až krátkodobou ztrátou vědomí, během níž může dojít výjimečně k pomočení.
Všechny uvedené komplikace se, jak již bylo uvedeno, mohou se stejnou pravděpodobností vyskytnout při jakékoli zátěži v běžném životě. Na všechny případné komplikace je pracoviště připraveno a k jejich řešení náležitě odborně i materiálně vybaveno!