Poradna pro poruchy spánku při Dětském oddělení

Název Den provozu Ordinační doba Telefon Lékař Poznámka

Spánková ordinace

středa

13.00-14.00

MUDr. Červíček

MUDr. Jiříčková

Vyšetření pouze po objednání

Centrum pro poruchy spánku, součást Oddělení následné péče 2 (ONP 2), poskytuje péči pacientům se spánkovými onemocněními již téměř čtvrt století. Protože obecně rostou počty pacientů s poruchami spánku, roste úměrně s nimi i počet nezletilých dětí, které z nějakého důvodu vyžadují vyšetření spánku. Z tohoto důvodu byla společnými silami ONP 2 a Dětského oddělení (DEO) zřízena další vyšetřovna pro poruchy spánku (spánková laboratoř), tentokrát pro děti, a to na Dětském oddělení v pavilonu D.

Základní vyšetřovací metodou (zlatý standard) je polysomnografie. Při tomto vyšetření přístroj zaznamenává elektroencefalogram (EEG), pohyby očí, brady a dolních končetin, dýchací úsilí a proudění vzduchu dýchacími cestami, EKG a videomonitorování pacienta. Výsledný záznam umožňuje hodnotit celkovou kvalitu spánku (latence usnutí, spánková stadia, probouzecí reakce), kardiální události (poruchy srdečního rytmu), respirační události (poruchy dýchání) a pohyby končetinami během spánku. Vyšetření má validní výsledky u dětí od čtyř let věku. U mladších nebo nespolupracujících dětí lze jako alternativu provést limitovanou polygrafii. Při tomto vyšetření se zaznamenávají pouze parametry dýchání a EKG. Nejmladší pacient vyšetřený touto metodou na našem oddělení byl ve věku jednoho měsíce.

Napojení na přístroj:

2021_11_04 DEO spánková laboratoř-06-2.jpg (2.35 MB) 2021_11_04 DEO spánková laboratoř-04.jpg (3.31 MB) 2021_11_04 DEO spánková laboratoř-05.jpg (2.93 MB)

První vyšetření dětského pacienta proběhlo 2. 6. 2019. Nejčastějšími potížemi, kvůli kterým rodiče nechávají své děti vyšetřit, jsou poruchy dýchání ve spánku, neklid, obtížné spaní nebo naopak nadměrná spavost a denní únava.

U necelé jedné třetiny sledovaných pacientů byla diagnostikována obstrukční spánková apnoe (OSAS - obstructive sleep apnea syndrome). Z nichž byli někteří indikováni k operaci ORL (adenotomie, tonsilotomie/tonsilektomie, u jednoho pacienta uvulopalatopharyngeoplastika). Zlomek pacientů byl indikován k přetlakové terapii (cPAP nebo BiPAP). Obecnou snahou našich vyšetření je také rozlišit a uchránit od operace pacienty, kteří OSAS nemají a operaci nepotřebují. U necelé jedné třetiny pacientů byl polysomnografií zachycen syndrom neklidných nohou (PLMS – periodic leg movement syndrome). Přibližně polovina těchto pacientů měla zároveň OSAS, u kterého se PLMS často vyskytuje sekundárně. Dále byla u několika pacientů zjištěna parasomnie (probouzení se zmateností), narušená spánková hygiena a insomnie (nespavost). U jednoho pacienta byla přítomna narkolepsie – stavy imperativního denního usínání se spánkovou obrnou. Správná terapie obvykle vede k vymizení potíží, zlepšení spánku pacientů a zvýšení spokojenosti jejich rodičů.

V návaznosti na spánkovou laboratoř byla (opět společnými silami ONP 2 a DEO) zřízena i Spánková poradna pro dětské pacienty. V ní jsou vedeni a sledováni pacienti vyšetření ve spánkové laboratoři. Indikací k vyšetření ve spánkové laboratoři jsou poruchy dýchání ve spánku (zástavy dýchání, chrápání), denní únava, nespavost nebo naopak nadměrná denní spavost, abnormální pohyby ve spánku a jakékoliv nežádoucí události během spánku – probouzení se zmateností, náměsíčnost, stavy neklidu a nejasné noční stavy. K vyšetření jsou indikovány i děti s nočním pomočováním starší sedmi let a děti s ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), u kterých mohou být tyto potíže způsobeny závažným OSAS.

Pokoj spánkové laboratoře při dětském oddělení:

2021_11_04 DEO spánková laboratoř-08.jpg (8.61 MB) 2021_11_04 DEO spánková laboratoř-07-2.jpg (4.88 MB)

Naleznete nás v pavilonu I:

foto mapa arealu

Vstup do budovy: