Poradna pro poruchy spánku při Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie

Název Den provozu Ordinační doba Telefon Lékař Poznámka

Ambulance pro
poruchy spánku

12.30-14.00

MUDr. Střihavka, primář

Vyšetření pouze po objednání

Poruchy dýchání ve spánku mají významný vliv na celkový zdravotní stav i pocit pohody pacienta. V souvislosti s poruchou dýchání ve spánku jsou zmiňována kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkové příhody, plicní onemocnění, diabetes mellitus, embolický syndrom, gastroesofageální reflux, epilepsie nebo psychiatrické onemocnění.

Na našem oddělení funguje ambulance pro poruchy dýchání ve spánku (OSA) ve vzájemné spolupráci se spánkovou laboratoří a spánkovou ambulancí Oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Pacienti jsou vyšetřeni ve spánkové laboratoři, a pokud jsou u nich přítomny významné zástavy dechu ve spánku, je jim nabídnuta možnost léčby přetlakovým přístrojem nebo vyšetření v naší ambulanci, kde zjišťujeme možnost chirurgické léčby. Řada pacientů léčbu přetlakovým přístrojem z různých důvodů odmítá, nejčastěji ze společenských důvodů.

V ambulanci provádíme klinické vyšetření a CT vyšetření s grafickým zobrazením průchodnosti horních dýchacích cest. Tato vyšetření jsou pouze orientační, protože pacient je vyšetřován při plném vědomí. Umožňuje však odhalit případné chybné vztahy mezi horní a dolní čelistí nebo mezi čelistmi a lebkou.

Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.40.55.png (2.13 MB) Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.41.35.png (2.01 MB)

Grafické zobrazení průchodnosti horních dýchacích cest, červená barva upozorňuje na významné zúžení v oblasti kořene jazyka. Otec (vlevo) a syn 16 let (vpravo)

Po klinickém a CT vyšetření nabízíme pacientům podstatně přesnější vyšetření v uměle navozeném spánku, tzv. DISE. Jedná se o endoskopické vyšetření horních dýchacích cest v řízeném bezvědomí (uměle navozeném spánku), při níž hledáme možnou poruchu funkce jednotlivých částí horních dýchacích cest. Na závěr vyšetření provádíme speciální manévry s dolní čelistí, a zjišťujeme, zda příznivě ovlivňují průchodnost horních dýchacích cest. Z celého vyšetření je pořízen videozáznam.

Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.42.32.png (2.94 MB) Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.42.48.png (3.29 MB) Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.42.59.png (3.04 MB)

Na základě tohoto vyšetření určujeme nejen pravděpodobnou příčinu zástavy dechu ve spánku, ale i možné varianty chirurgické léčby.

Pro zhodnocení stavu pacienta a při mezioborové spolupráci používáme klasifikaci PTLTbE, viz následující tabulka (v úvodu tabulky jsou definovány jednotlivé vyšetřované části horních dýchacích cest).

Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.43.25.png (474 KB)

Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.43.40.png (1006 KB)

Příklad zúžení horních dýchacích cest - kolaps měkkého patra

Chirurgické metody léčby zástavy dechu ve spánku lze rozdělit na dva druhy výkonů. Do první skupiny patří ty výkony, při kterých je odstraněna nebo redukována část horních cest dýchacích, nejčastěji krční mandle, měkké patro a podobně.

Do druhé skupiny patří výkony, které mění vzájemné postavení čelistí. Jde o výkony ortognátní chirurgie (tj. úpravu vzájemného postavení čelistí). Jejich příprava trvá řadu měsíců, ale dosahují nejlepších a trvalých výsledků.

Příklad řešení poruchy spánku na našem oddělení

Pacient, 38 let, byl doporučen ze spánkové laboratoře s těžkým syndromem zástav dechu ve spánku. AHI (Apnoe - počet zástav dechu ve spánku po dobu delší než 10 vteřin, za jednu hodinu, Hypopnoe – pokles proudu vzduchu v horních cestách dýchacích minimálně o 30% proti hodnotě před poklesem, u zdravého jedince AHI nedosahuje počtu 5, lehký stupeň je v rozmezí 5-15, středně těžký stupeň 15-30, těžký stupeň více jak 30) byl u tohoto pacienta 47,9 a t90 (procento doby ve spánku, při kterém je krev saturována kyslíkem pod 90 % (u zdravého jedince by nemělo dojít k poklesu kyslíku v krvi pod 90 %) bylo 2 %.

Výsledným efektem léčby přetlakovým přístrojem byl AHI o hodnotě 3,3. Pacient ale přístroj netoleroval, proto byl odeslán do naší ambulance.

Provedli jsme klinické a CT vyšetření, na základě, kterých byla zjištěna ortognátní vada, vývojová vada otevírání a významné zúžení dýchacích cest v oblasti kořene jazyka.

Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.45.22.png (2.24 MB)

Následně v rámci DISE jsme odhalili pozitivní nález v oblasti měkkého patra a kořene jazyka. Pozitivní manévr dolní čelistí naznačoval možnost provedení ortognátní operace.

Pacient s naším návrhem souhlasil a byla zahájena ortodontická příprava k operaci.

Samotná operace byla provedena na 1. stomatologické klinice VFN Praha, jelikož byla nutná celková náhrada obou čelistních kloubů v jedné operační době.

Snímek obrazovky 2023-05-23 v 10.45.42.png (2.01 MB)

Panoramatický rentgen po operaci, na kterém jsou patrné i celkové endoprotézy obou čelistních kloubů

Kontrolní vyšetření ve spánkové laboratoři prokázalo výrazné a trvalé zlepšení: AHI o hodnotě 12,3 a t90 o hodnotě 0,2 %.

Léčba celkově trvala čtyři roky, a to od prvotního vyšetření přes ortodontickou přípravu až po operační výkon a následné doléčení.

Pacient je nyní trvale vyléčen, jeho kvalita fyzického i mentálního života se výrazně zlepšila natolik, že nemusí používat přetlakový dýchací přístroj ve spánku.

Naleznete nás v pavilonu I:

foto mapa arealu

Vstup do budovy: