Poradna pro chrápání a poruchy spánku při ORL

Název Den provozu Ordinační doba Telefon Lékař Poznámka

Ambulance pro chrápání a  poruchy spánku při oddělení ORL

čtvrtek

13.00-14.30

MUDr. Nejedlý

Vyšetření pouze po objednání

Ve spolupráci se spánkovou laboratoří ONP 2 se ORL spánková poradna věnuje problematice ronchopatie (chrápání) a poruchám dýchání ve spánku. Nachází se v dolním areálu nemocnice v pavilonu E. Pacientům s prostou ronchopatií dle lokálního nálezu a klinických potíží nabízíme případnou chirurgickou léčbu chrápání a nosní obstrukce.

Chirurgická léčba je rovněž nabízena u vhodných pacientů s lehkou až středně těžkou obstrukční spánkovou apnoe (OSAS - obstructive sleep apnea syndrome), pokud nebylo dosaženo dobrého léčebného efektu pomocí např. CPAP terapie, kterou považujeme vždy za terapii primární.

U prostého chrápání provádíme nejčastěji v lokální anestezii především radiofrekvenční uvulopalatoplastiku. Používáme přístroje od firmy Olympus (Celon) a firmy Sutter (CURIS).

U lehkého a středně těžkého OSAS, pokud není dosaženo konzervativní terapií dostatečného efektu, indukujeme dle lokálního nálezu především provedení klasické uvulopalatofaryngoplastiky (operace měkkého patra a hltanu a případně i redukce tkáně kořene jazyka - UPPP) v celkové anestezii.

Dále pak u pacientů provádíme tzv. víceúrovňovou chirurgii v oblasti ORL, např. septoplastiku (operace nosní přepážky), mukotomii ke zlepšení nosní průchodnosti, případně je ošetřen kořen jazyka radiofrekvenční termoterapií a provedení UPPP.

Snahou všech chirurgických výkonu v oblasti ORL u pacientů s OSAS je zlepšení průchodnosti dýchacích cest a tím zlepšení kvality jejich života.

Platí obecné pravidlo, že primární léčbou OSAS má vždy být léčba neinvazivní a konzervativní jako je např. CPAP a chirurgie se zvažuje až v případě neadekvátní spolupráce pacienta při nechirurgické terapii.

Naleznete nás v pavilonu I:

foto mapa arealu

Vstup do budovy: