Do anesteziologické ambulance nyní přichází pacient s předstihem a s sebou již má předoperační vyšetření od svého praktického nebo dětského lékaře. Anesteziolog projde veškerá vyšetření, případně navrhne jejich doplnění. Vysvětlí pacientovi průběh výkonu z hlediska anestezie, stanoví míru rizikovosti výkonu dle skórovacích systémů. Vysvětlí a navrhne způsob anestezie, rozepíše premedikaci. Příprava nemocného před výkonem a její správné načasování je nedílnou součástí úspěšné operace nebo diagnostického výkonu.
Součástí oddělení ARO je lůžková stanice, která disponuje 14 lůžky. Stanice zajišťuje péči o dospělé pacienty se selhávajícími životními funkcemi. ARO je dominantním oddělením v množství ošetřených pacientů s umělou plicní ventilaci. Dalším oddělením poskytujícím umělou plicní ventilaci dospělých pacientů je kardiocentrum. Součástí vybavení oddělení jsou přístroje pro monitoraci vitálních funkcí, hemodynamiky, měření nitrolebního tlaku, je vybaveno přístroji pro kontinuální i intermitentní očišťování krve, sonografickými přístroji, speciálními polohovacími postelemi pro pacienty v bezvědomí a pomůckami pro rehabilitaci.
Žilní vstupy jsou u většiny hospitalizovaných pacientů nezbytné pro aplikaci léků nebo výživy, kvůli krevním odběrům, diagnostickým a terapeutickým výkonům nebo monitorování životních funkcí. Těmto pacientům se běžně zavádějí periferní nebo centrální žilní katétry. Centrální žilní vstup potřebují také pacienti, kteří jsou léčeni ambulantně. Díky novým technologiím (ultrazvuková nebo magnetická navigace, materiály na výrobu katétrů vyšší generace) se v posledních letech začaly zavádět nové typy žilních vstupů, tzv. Midline periferní katétr, a periferně zavedený centrální katétr PICC. Tyto vstupy nacházejí uplatnění jak pro ambulantní, tak pro hospitalizované pacienty a mohou být využívány po dlouhou dobu (měsíce).
Ambulance se stará především o pacienty s obtížně ovlivnitelnou bolestí. Nekomplikované případy řeší lékaři jednotlivých oborů. Bolest je totiž symptom, který se v našem životě vyskytuje poměrně běžně a signalizuje nebezpečí, jež by mohlo organismus poškodit. Akutní bolest bývá dobře ovlivnitelná a její tišení zmírní pacientovo utrpení. Omezí se tak možné komplikace a celý proces zotavování se urychlí. Někdy ale bolestivé pocity přetrvávají po dlouhou dobu nebo se opakovaně vracejí. Akutní bolest se pozvolna mění v chronickou. Taková bolest ztrácí svůj původní smysl a z důležitého symptomu se stává škodlivý syndrom, který nemocnému způsobuje velké tělesné utrpení, snižuje kvalitu jeho života. O pacienty se stará tým čtyř lékařek a sedmi sester. Přestože je základem léčby bolesti farmakoterapie, pacienti rovněž profitují z celé řady invazivních technik. Jedná se hlavně o opichy páteře a velkých kloubů. Ty můžeme provádět díky tomu, že součástí ambulancí je také zákrokový sálek vybavený RTG C-ramenem a ultrazvukem a stacionář s třemi lůžky.
Paliativní medicína je specializovaným oborem medicíny, který pečuje o pacienty se závažným život ohrožujícím onemocněním. Náplní práce našeho týmu a ambulance je pečovat společně s jednotlivými specialisty o pacienty s těžkou nemocí. Když přijde do života člověka těžká nemoc, je to šok. S diagnózou závažné nemoci přichází spousta otázek, strach, nejistota, úzkost, ale také naděje na uzdravení. Co když bude ale život vinou závažné nemoci kratší? Co když nebude léčba přes veškerou snahu fungovat? Co když má pacient před sebou již jen několik let, měsíců, dnů, nebo dokonce hodin života? Všechny tyto otázky člověka v souvislosti s vážnou nemocí napadají.
Zásadním cílem naší péče je, aby se pacient a jeho blízcí dobře orientovali v konkrétním onemocnění, aby nejen chápali, jakou mají nemoc, ale také, kde se ve své nemoci nacházejí. Pokud pacient své nemoci dobře rozumí, můžeme společně s ním a jeho ošetřujícím lékařem formulovat cíle naší další péče tak, aby tyto cíle dávaly v jeho životě smysl. Součástí péče může být i podpora psychologická, sociální nebo spirituální, pokud taková péče dává pacientovi smysl. Jsme našim pacientům a jejich blízkým také oporou v jejich emocích.
V tuto chvíli tvoří paliativní tým deset členů. Součástí jsou tři lékařky vzdělané v nástavbovém oboru paliativní medicína, lékařka vzdělávající se v tomto oboru, dvě zdravotní sestry, sociální pracovnice, psycholožka a také nemocniční kaplanka a kaplan.
Nedílnou součástí práce lékařů na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení je i spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje. Lékaři z oddělení ARO se podílejí na obsazování služeb jak v pozemních výjezdových skupinách, tak na letecké záchranné službě.