15. 03. 2016

Českobudějovická porodnice otevřela novou stanici perinatologie

Gynekologicko-porodnické oddělení českobudějovické nemocnice dnes zahájilo provoz nové stanice perinatologie. Zhruba polovina nové jednotky s 26 lůžky bude sloužit ženám s rizikovým těhotenstvím. Druhá polovina pak matkám, jejichž děti byly, třeba z důvodu předčasného porodu, umístěny do péče neonatologického (novorozeneckého) oddělení a ony je z různých důvodů, například po císařském řezu, nemohou zatím doprovázet.

Díky nové stanici zůstávají matka i dítě v jednom objektu nové budovy porodnice a neonatologie a dělí je od sebe pouze dvě podlaží. Matka sjede výtahem a hned je u svého dítěte. Jakmile to situace dovolí, přechází matka na neonatologické oddělení, kde již tráví čas přímo se svým potomkem, byť je třeba umístěn v inkubátoru. Celá stanice je tedy koncipována tak, abychom umožnili co nejdříve styk a kontakt matky s novorozencem. A to i v případech, kdy to dosud nebylo možné,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Petr Sák Ph.D.

Nová stanice je umístěna ve čtvrtém poschodí loni v říjnu otevřeného moderního objektu porodnice a neonatologie za přibližně 210 miliónů korun a disponuje třinácti dvoulůžkovými pokoji. Dříve to fungovalo tak, že matka byla hospitalizována například v porodnici ve Strakonicích a dítě na neonatologii v Českých Budějovicích. Dnes už mohou být spolu,“ poznamenal prim. MUDr. Sák.

Více v tiskové zprávě - zde