21. 04. 2022

Slavnostně vešla v život unikátní publikace Infekce v ortopedii, na jejímž vzniku se podíleli lékaři z českobudějovické nemocnice

Dne 20. 4. byla v prostorách klášterního kostela Obětování Panny Marie slavnostně uvedena kniha Infekce v Ortopedii, na jejímž vzniku se podílelo 39 autorů 10 různých specializací. Více než jednou polovinou přispěli lékaři českobudějovické nemocnice. O velkoleposti vzniku této knihy hovořila i hojná účast významných osobností na této události.

„Jedná se o skutečně rozsáhlou multioborovou publikaci, která přináší moderní pohled na problematiku infekcí pohybového aparátu. Svým rozsahem jde o největší monografii na téma infekcí pohybového aparátu, která kdy v Čechách vyšla. Avšak i v zahraniční literatuře se na toto téma hledá jen velmi těžko srovnatelná publikace“ řekl primář Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice David Musil, který byl v spolu s profesorem Jiřím Gallem a primářem Infekčního oddělení Alešem Chrdlem v čele kolektivu autorů. Dodal, že cílem bylo vytvořit opravdu praktickou moderní publikaci, která bude pro všechny čtenáře jasným návodem, jak kterou infekční komplikaci řešit.

Kapitolami přispělo 5 profesorů, 2 docenti a mnoho dalších autorů z celkem 10 klinik v Čechách i zahraničí. Mezi autory je řada primářů či vedoucích lékařů specializovaných pracovišť, ale i nadšení mladí lékaři se zájmem o problematiku infekcí. Mezi spolupracující obory patřily vedle ortopedie zejména infekční lékařství, traumatologie, spondylochirurgie, mikrobiologie, mykologie, antibiotická léčba, nukleární medicína, plastická chirurgie či rehabilitace.

K slavnostní události řekl své slovo hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek, ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer nebo bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Pochopitelně nechyběla sdělení těch, kteří v posledních měsících žili především samotnou tvorbou, tedy primáře Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice Davida Musila, emeritního primáře Infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václava Chmelíka. Výjimečnou tečkou mimořádného setkání bylo historické okénko profesora Jana Bartoníčka.

Bylo pro nás velkou poctou, že jsme mohli tento slavnostní akt uspořádat, v prostorách klášterního kostela Obětování Panny Marie. Za tuto možnost děkujeme velice biskupství českobudějovickému, které na události reprezentoval generální vikář David Henzl. V neposlední řadě bychom rádi poděkovali nakladatelství Maxdorf, které se postaralo o to, že vznikla i vizuálně krásná a přehledná kniha. Její definitivní zhodnocení je především na čtenářích.

Jménem vedení nemocnice gratulujeme všem, kteří se mohli na publikaci podílet.

Fotogralerii z této událostni si můžete prohlédnout ZDE