Nejčastější otázky, spojené s dárcovstvím krve

Jsem dárce, jak se mohu přihlásit k odběru?
Sledujte náš krevní barometr a pokud váš typ krve aktuálně potřebujeme, prosím, objednejte se k odběru na tel. č. tel.: 387 873 333 - 35
bezplatná tel. linka: 800 603 333

Jaký je minimální odstup mezi dvěma odběry a kolikrát ročně mohu darovat?

Doporučený interval mezi dvěma následujícími odběry je 10 týdnů, celkový počet standardních odběrů provedených v průběhu 12 měsíců by neměl překračovat u mužů 4 odběry a u žen 3 odběry.

Když daruji krev, za jak dlouho mohu darovat plazmu a naopak?

Mezi odběrem plazmy (plazmaferetickým přístrojem u náš či v komerčním v plazmacentru) a standardním odběrem plné krve je ideální rozestup 1 týden.

Mezi plným odběrem krve a plazmy (plazmaferetickým přístrojem) na našem Transfúzním oddělní je minimální rozestup 14 dní.

Pokud jste po odběru plné krve a chcete darovat plazmu v komerčním plazmacentru, řiďte se, prosím, jejich podmínkami pro bezpečný odběr.

Potřebuji před prvním odběrem nález od svého ošetřujícího lékaře?

Pokud jste zdráv a neužíváte žádné léky, nález nepotřebujete. V případě, že máte zdravotní problémy je nález od Vašeho ošetřujícího lékaře cenným vodítkem pro rozhodnutí o způsobilosti k odběru pro lékaře Transfuzního odd.

Mohou darovat kojící ženy?

Dle aktuálních doporučení je možné darovat krev jeden měsíc po ukončení kojení.

Mám tetování. Mohu darovat krev?

Darovat krev můžete nejdříve po 6 měsících po aplikaci tetování.

Nemám viditelné žíly, mohu i tak darovat krev či plazmu?

Zde záleží na individuálním posouzení lékařem.

Proč musím dokládat svou totožnost před odběrem občanským či řidičským průkazem?

Jednoznačná identifikace dárce je základním předpokladem k provedení odběru. U dárců se vyskytuje možná shoda jmen, krevních skupin, dat narození atd. Proto je vyžadován průkaz totožnosti s podobou.

Proč musím před každým odběrem znovu vyplňovat dotazník?

Dotazník je jedním ze základních dokumentů o provedeném odběru. Slouží jednak pro rozhodnutí lékaře transfuzního odd. o možné způsobilosti k odběru, tak k možnému dohledání dat v případě nežádoucích projevů po podané transfuzi.Výrobci transfuzních přípravků jej musí dle současných požadavků EU skladovat až 30 let. Z hlediska bezpečnosti transfuzních přípravků je proto velice žádoucí aby dárci dotazník vyplňovali odpovědně a se zvýšenou pozorností.

Jaké choroby se při odběru krve zjistí ?

Jednou z nejčastějších poruch, kterou lze zjistit při pravidelném dárcovství je hypertenze ( vysoký krevní tlak). Laboratorním vyšetřením lze hlavně odhalit příznaky infekčního zánětu jater, známky přítomnosti infekce virem HIV, příjici, hrubé poruchy autoimunity. Pravidelné odběry tak přispívají k celkovému sledování zdravotního stavu.

Jak dlouho mám po odběru odpočívat?

Minimálně 30 minut odběru by dárce neměl provozovat činnost vyžadující zvýšené soustředění (např. jízdu autem) a 2 hodiny žádnou zvýšenou fyzickou zátěž. Adaptační mechanismy těla na odběr by měly odeznít do 24 hodin po odběru za předpokladu klidnějšího fyzického režimu a dostatečného přívodu tekutin.

Je možné,že se pravidelní dárci cítí po odběrech lépe, zvláště ženy ?

Přiměřená krevní ztráta do 10 až 15% celkového tělesnému objemu krve může zvláště u dárců ve středním věku zlepšit tzv. tokové vlastnosti krve s lepším prokrvením periferních tkání.Na tomto efektu bylo založeno i v minulosti často používané "pouštění žilou". U žen zvláště v období přechodu jsou pravidelné odběry krve vnímány jako faktor, který mírní jejich obtíže.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Kontaktujte nás na emailu odbery@nemcb.cz. Rádi vaše dotazy zodpovíme.