CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

Ošetření předkožky u dítěte

Matky jsou často bezradné a znepokojené při ošetřování předkožky novorozenců a kojenců mužského pohlaví. Nejčastější dotazy, se kterými se obracejí na lékaře jsou: ,,Proč nelze dítěti přetáhnout u přirození kůžičku?" a "Jak se má správně ošetřovat?" Důvody, proč nelze přetáhnout kůžičku přes žalud, jsou tyto:

  • Pravá fimóza, tj. předkožka je zúžená tak, že ji nelze přetáhnout přes žalud. Tento typ fimózy se musí řešit operativně, tzv. obřízkou.

  • Nepravá fimóza, tj. jde o slepení sliznice předkožky a sliznice žaludu. Vyskytuje se normálně u všech novorozenců a kojenců. Postupné oddělování obou sliznic začíná od 4. měsíce, úplné oddělení by mělo být ukončeno kolem 3. roku.

Důležité je správné ošetřování předkožky a žaludu. Zásadně se nesnažíme přetáhnout předkožku přes žalud násilně. Při koupání očistíme zevní ústí močové trubice a zcela lehce stahujeme předkožku pouze do té míry, než pocítíme odpor. V žádném případě nesmíme dopustit, aby při této manipulaci došlo ke krvácení. Nelze-li předkožku přetáhnout, nemusí to vždy znamenat, že jde o pravou fimózu.

O úpravu fimózy (slepení) usilují rodiče někdy nesprávně již v novorozeneckém nebo kojeneckém věku. Není to správné, protože slepení je do tří let normální. Mohou vzniknout jizvy či srůsty a pak je nutný operační výkon. Oddělení sliznice žaludu a předkožky provede lékař pomocí sondy, a to mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Pouze vyskytují-li se opakované záněty předkožky či poruchy močení, doporučuje se ošetření dříve.

Pravou fimózu je nutno řešit operativně. Operace se provádí většinou kolem třetího roku dítěte, dříve jen v případech, kdy fimóza způsobuje potíže při močení. Podstatou obřízky je odstranění zúžené části předkožky. Rozsah zúžení bývá různě veliký a podle toho se volí rozsah a metoda operačního výkonu. Někdy se část předkožky zachová a žalud je částečně kryt, jindy je nutné odstranit celou předkožku a žalud zůstává volný. Výsledek je vždy dobrý, proto se matka nesmí vylekat, když vidí své dítě po větší obřízce.

Při zúžení předkožky může dojít k tzv. parafimóze. Zúžená předkožka je přetažena přes žalud, nelze ji stáhnout zpět a dochází k bolestivému zduření žaludu. V tom případě je nutné vyhledat okamžitě lékaře.

Někdy lze přetáhnout předkožku přes žalud pouze částečně, přestože není zúžená. Příčinou bývá zkrácená uzdička na spodní straně žaludu. Zde postačí velmi malý chirurgický zákrok – přetětí uzdičky.

Matky si nemusí dělat starosti s tím, že jejich chlapeček má přirostlou předkožku. Většinou se jedná o normální fyziologický stav. Pouze v případě pravé fimózy se musí operovat, ale tato operace není pro dítě náročná. Je ovšem třeba vědět, že včasné a správné provedené ošetření předkožky u dítěte zabrání některým nesnázím v pohlavním životě v dospělosti.

autor článku MUDr. Jiří Doležal, dětský urolog

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace