CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

Informace pro dárkyně mateřského mléka

Informace pro dárkyně mateřského mléka

 

Dárkyní mateřského mléka může být každá matka, která má více mateřského mléka, než potřebuje pro své dítě. Toto mléko bude použito pro děti, které se narodily předčasně nebo nemocné, a jejich maminky nemají dost vlastního mateřského mléka. Mateřské mléko dárkyně odevzdává cca do 6 měsíců věku svého dítěte. Příspěvek za 1 litr mateřského mléka poskytnutého bance je 300,- Kč. Jde o příspěvek ,který by matka, dárkyně, by jej měla využít pro zkvalitnění své výživy po dobu kojení. Hospitalizovaným matkám společně s jejich dítětem a matkám, jejichž děti jsou hospitalizované na našem oddělení, se příspěvek nevyplácí.

a) Dárkyně mateřského mléka

Pokud se chcete stát dárkyní, musíte splňovat několik podmínek: být zdravá, mít nadbytek mateřského mléka po narození vlastního dítěte a žít v prostředí s dobrým hygienickým standardem. Budete vyšetřena z krve na HIV, syfilis, hepatitidu B a C. Jakékoliv akutní onemocnění, případně léky, které užíváte, musíte konzultovat se sestrou nebo lékařem banky MM. Při registraci do banky MM podepíšete informovaný souhlas o dárcovství mateřského mléka a založíme Vám evidenční list dárkyně. Vyúčtování probíhá 1x měsíčně. Při opakovaném zjištění nedostatků kvality, kdy mateřské mléko nesplňuje podmínky stanovené bankou mateřského mléka, bude mléko od dané dárkyně znehodnoceno a nedojde k vyplacení příspěvku.

b) Technika odstříkávání a uložení mateřského mléka

Po nakojení svého dítěte opláchněte prsa a ruce vlažnou vodou, poté odstříkejte mateřské mléko rukou nebo čistou odsávačkou. Odstříkané mléko přelijte do lahve, kterou jste dostala v bance mateřského mléka, a dejte zamrazit. Mléko do lahve přiléváte, vrstvíte. Láhev nesmí být úplně plná, protože mléko se mrazením rozpíná. Láhev označenou jménem ukládejte do mrazícího boxu při teplotě – 18 až – 23 oC. Nedávejte mrazit mléko z misek k zachytávání mléka (mušlí), obsahuje hodně bakterií a znehodnotilo by ostatní mléko. Dáváme přednost ručnímu odstříkávání mléka, které redukuje bakteriální kontaminaci a stimuluje tvorbu mléka. Pokud matka používá mechanickou nebo elektrickou odsávačku, postupuje dle návodu výrobce, jak odsávačku čistit a sterilizovat.

c) Svoz mateřského mléka

Pro mateřské mléko k vám jezdí vedoucí sestra  mléčné banky, pokud bydlíte v Českých Budějovicích, nebo okolí cca do 40km. V této souvislosti je nás možno kontaktovat v pracovní dny na telefonních číslech  387875738, nebo 387875733, případně na 387875701.

d) Manipulace s mateřským mlékem v bance

Přivezené mléko se ukládá zmražené, lahve jsou označené jménem dárkyně a datem příjmu a vyplní se evidenční list dárkyně. Poté je mléko vyšetřeno, zpracováno, uskladněno v mrazících boxech a posléze distribuováno na jednotlivé stanice oddělení popř. i mimo oddělení.

 

Všechny výše uvedené informace a další informace, které chcete znát, Vám vysvětlí pracovníci našeho oddělení na adrese a telefonu: Neonatologické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s., B. Němcové 54, 37087 České Budějovice, tel.: 387875738, 387875733.

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace