O oddělení

Plicní léčebna se skládá ze 2 lůžkových oddělení a to ze standardního oddělení a izolační jednotky pro léčbu pacientů s TBC. Celková kapacita léčebny je 50 lůžek.

Standardní lůžková část

Standardní lůžková část disponuje 35 lůžky. Oddělení je vybaveno 1-3 lůžkovými pokoji.

Je zde poskytována specializovaná následná lůžková péče v oboru TRN (tuberkolózi a respiračních nemocí). Zaměřuje se na preventivní, diagnostickou, léčebnou a rehabilitační péči v celém spektru respiračních chorob, CHOPN, astma bronchiale, stavy po zápalech plic, intersticiální plicní procesy, plicní nádorové diagnózy.

Dále jsou zde prováděna speciální vyšetření a funkční testy, které jsou stěžejní při indikaci přidělení přístrojů k dlouhodobé domácí kyslíkové terapii.

Zásadní místo má péče léčebně – rehabilitační. Jedná se především o dechovou rehabilitaci, jejímž cílem je dosáhnout maximální funkční nezávislosti a soběstačnosti, zvýšit kondici a zajistit edukaci pro následnou domácí dechovou rehabilitaci prostřednictvím dechových RHB pomůcek. Oddělení disponuje celým spektrem dechových rehabilitačních pomůcek, několika rotopedy, které jsou našim pacientům k dispozici za asistence rehabilitačního pracovníka.

V rámci preventivního programu jsou pacienti při každém pobytu opakovaně edukováni o zvládání správné techniky aplikace léků inhalační formou.

Naše oddělení je součástí spánkové laboratoře nemocnice a několik let se již věnujeme léčbě pacientů s poruchou spánku, kteří mají během noci nedostatečné saturování krve kyslíkem. Při řešení sociální problematiky našich klientů úzce spolupracujeme s přidělenou sociální pracovnicí nemocnice.

Izolační jednotka

Izolační jednotka je určena pro léčbu pacientů s infekční formou TBC. Tato část léčebny disponuje 15 lůžky a podléhá zvláštnímu režimu, který zabraňuje šíření nemoci. Pokoje jsou vybaveny podtlakovou ventilací, sociálním zařízením, televizorem, lednicí, videotelefonem a kamerovým systémem k monitorování pacientů.

Návštěvy vstupující do této části jsou vybaveny ochrannými pomůckami a jejich vstup podléhá evidenci. Vstup je zakázán osobám do 18 let a těhotným ženám.

Ambulance

Na oddělení Plicní léčebny funguje Spánková ambulance jako součást Centra pro poruchy spánku Nemocnice Č. Budějovice.

V této ambulanci se zabýváme diagnostikou a léčbou poruch dýchání ve spánku u pacientů s nočním poklesem saturace kyslíku. Diagnostika probíhá v domácím prostředí pacienta prostřednictvím přístroje k limitované polygrafii. V případě pozitivního nálezu je pacientovi indikovaná léčba přetlakem. Nastavení přetlakové léčby probíhá následně prostřednictvím ventilátorů vzdálenou monitoraci. Po nastavení přetlakové léčby je pacient sledován v naší ambulanci.

Naleznete nás v pavilonu I:

foto mapa arealu

Vstup do budovy: