CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

oceneni

Chirurgické oddělení


primář MUDr. Petr Pták, Ph.D.

vrchní sestra Mgr. Magdaléna Hálová

Zástupce primáře
MUDr. Pavel Kožnar, MUDr. Milan Kobza

Mapa areálu


Základní informace:

Chirurgické oddělení pečuje o pacienty s chirurgickými onemocněními ambulantní a lůžkovou formou. Chirurgická ambulance je zajištěna nepřetržitě. V pracovní době lékaři vyšetřují, objednávají pacienty k plánovaným výkonům a věnují se doléčení po operačních výkonech. Mimo pracovní dobu se chirurgická ambulance začleněná do systému emergency věnuje pacientům s náhle vzniklými zdravotními potížemi. Hlavní náplní práce na lůžkové části oddělení je operační léčení nemocí náhle vzniklých a provádění plánovaných operací. Lékaři specialisté se věnují pacientům v jednotlivých odborných ambulancích. Jako součást Traumatologického centra se chirurgické oddělení účastní péče o pacienty zejména s úrazy dutiny břišní a při poranění cév.

Na operačních sálech chirurgického oddělení se provádí ročně téměř 4000 operačních výkonů.
Spektrum operací a specializací v rámci chirurgického oddělení je široké.
V oblasti chorob zažívacího traktu je vytvořena úzká spolupráce s oddělením gastroenterologickým, při léčbě nádorových chorob pak i s oddělením onkologickým. Proktologická a endoskopická ambulance se věnuje diagnostice a léčbě zhoubných i nezhoubných chorob tlustého střeva a konečníku. Na chirurgickém oddělení jsou prováděny téměř všechny typy operací zažívacího traktu. Používáme techniky klasické i laparoskopické. Nově se při operacích nádorů tlustého střeva využívá též robotický systém da Vinci a chirurgické oddělení je spolu s urologickým a gynekologickým součástí robotického centra v rámci celého jihočeského regionu.

V oblasti operační léčby nádorů prsu je v současné době pro stanovení správného léčebného postupu nezbytná úzká týmová spolupráce chirurga, rentgenologa, onkologa a histopatologa. Mezioborové ordinační komise, tzv. onkotýmy mají na našem oddělení tradici již od roku 1980. Chirurgické oddělení má možnost provádět detekci tzv. sentinelové uzliny v podpaží ve spolupráci s oddělením nukleární medicíny. V operačních postupech a radikalitě výkonu  se řídíme a respektujeme individualitu pacientek s posouzením charakteru postižení. Ve vybraných případech je možné provést rekonstrukci prsu v jedné době.

Svou dlouhou tradici má cévní chirurgie. Specialisté provádí rekonstrukční výkony především na tepnách dolních končetin v kombinaci s miniinvazivními technikami prováděnými radiologicky. Cévní chirurgie dále řeší výdutě břišní aorty a ostatních tepen jako jediná v kraji. Do spektra operací cévní chirurgie patří i operace na žilním systému. Jde především o operace křečových žil dolních končetin, ale i o náročné operace nitrobřišní.

Zvýšený výskyt a časnější diagnostika nádorů slinivky břišní, žlučových cest a jater si vyžádaly rozvoj chirurgických výkonů zabývajících se touto složitou oblastí, jde o operace časově i technicky náročné a specialisté je provádějí jako jediní v kraji.

Herniologická ambulance je součástí kýlního centra. Slouží k posouzení možného bezpečného řešení velkých kýl stěny břišních. Pacienti jsou připravováni a následně operováni nejmodernějšími technikami, nevyjímaje laparoskopický přístup.

Laparoskopicky je řešena i problematika bráničních kýl, k těmto operacím jsou indikováni pacienti v rámci celého jihočeského regionu.

Dětská chirurgie úzce spolupracuje s oddělením dětským i neonatologickým a zajišťuje potřebnou operativu vyjma vrozených vývojových vad.

Chirurgické oddělení plní také vzdělávací funkci při přípravě lékařů k atestacím, výuce mediků, studentů zdravotněsociální fakulty Jihočeské univerzity a středních zdravotnických škol.

  • Počet lůžek : 121, z toho JIP: 10
  • Počet lékařů : 30
  • Počet sester : 79

Ambulance:

název den provozu ordinační doba telefon ordinující lékař požadavek
chirurgická ambulance pondělí-pátek nepřetržitě 387876962 Dr.Dusil bez objednání
 
+ další lékaři odd.
cévní ambulance středa 10,00-15,00 387874121 Dr.Kobza na objednání
Dr.Louda
Dr.Matějka
prim.Pták
Dr.Wierer
ambulance dětské chirurgie úterý 13,00-14,30 387874121 Dr.Hanák bez objednání
Dr.Dohnal
Dr.Bystřický
onkologický GIT tým pondělí 10,00-12,30 387874121 Dr.Axman na objednání
Dr.Fráně
Dr.Skříšovský
Dr.Trnka
onkologický mammární tým pátek 10,30-13,00 387874121 Dr.Miňovská na objednání
Dr.Bystřický
prokotologická ambulance úterý 9,30-13,00     na objednání
 středa  9,30-13,00 387874124 Dr.Axman
Dr.Fráně
Dr.Skříšovský
Dr.Trnka
Dr.Beneš J.
jaterní ambulance pondělí 10,00 – 12,00 387874124 Dr.Kožnar na objednání
Dr.Kotoun
Dr.Jekielek
podiatrická ambulance pondělí, čtvrtek 12,00-15,00 387874124 Dr.Dohnal na objednání
Dr.Houzar
Dr.Kadlec
Dr.Beneš M.
herniologická ambulance sudé týdny čtvrtek 10:00 do 12:00 387874121 Dr.Kobza na objednání
Dr.Bystřický
Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje