CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

oceneni

Chirurgické oddělení


primář MUDr. Petr Pták, Ph.D.

vrchní sestra Mgr. Kristýna Toumová, Ph.D.

Zástupce primáře
MUDr. Pavel Kožnar, MUDr. Radek Axman, Ph.D.

Základní informace:

Chirurgické oddělení pečuje o pacienty s chirurgickými onemocněními ambulantní a lůžkovou formou. Chirurgická ambulance je zajištěna nepřetržitě. V pracovní době lékaři vyšetřují, objednávají pacienty k plánovaným výkonům a věnují se doléčení po operačních výkonech. Mimo pracovní dobu se chirurgická ambulance začleněná do systému emergency věnuje pacientům s náhle vzniklými zdravotními potížemi. Hlavní náplní práce na lůžkové části oddělení je operační léčení nemocí náhle vzniklých a provádění plánovaných operací. Lékaři specialisté se věnují pacientům v jednotlivých odborných ambulancích. Jako součást Traumatologického centra se chirurgické oddělení účastní péče o pacienty zejména s úrazy dutiny břišní a při poranění cév.

Na operačních sálech chirurgického oddělení se provádí ročně téměř 4000 operačních výkonů.
Spektrum operací a specializací v rámci chirurgického oddělení je široké.
V oblasti chorob zažívacího traktu je vytvořena úzká spolupráce s oddělením gastroenterologickým, při léčbě nádorových chorob pak i s oddělením onkologickým. Proktologická a endoskopická ambulance se věnuje diagnostice a léčbě zhoubných i nezhoubných chorob tlustého střeva a konečníku. Na chirurgickém oddělení jsou prováděny téměř všechny typy operací zažívacího traktu. Používáme techniky klasické i laparoskopické. Ve speciálních případech operací nádorů konečníku využíváme robotické chirurgie.

V oblasti operační léčby nádorů prsu je v současné době pro stanovení správného léčebného postupu nezbytná úzká týmová spolupráce chirurga, plastického chirurga, rentgenologa, onkologa a histopatologa. Mezioborové ordinační komise, tzv. onkotýmy mají na našem oddělení tradici již od roku 1980. Chirurgické oddělení má možnost provádět detekci tzv. sentinelové uzliny v podpaží ve spolupráci s oddělením nukleární medicíny. V operačních postupech a radikalitě výkonu  se řídíme a respektujeme individualitu pacientek s posouzením charakteru postižení. Ve vybraných případech je možné provést rekonstrukci prsu v jedné době ve spolupráci s plastickým chirurgem.

Svou dlouhou tradici má cévní chirurgie, která byla organizačně přesunuta pod kardiovaskulární centrum Nemocnice jako samostatný primariát.  Specialisté provádí rekonstrukční výkony především na tepnách dolních končetin v kombinaci s miniinvazivními technikami prováděnými radiologicky. Na chirurgickém oddělení jsou léčeni pacienti s žilním onemocněním. Jde především o operace křečových žil dolních končetin, ale i o náročné operace nitrobřišní.

Zvýšený výskyt a časnější diagnostika nádorů slinivky břišní, žlučových cest a jater si vyžádaly rozvoj chirurgických výkonů zabývajících se touto složitou oblastí, jde o operace časově i technicky náročné a specialisté je provádějí jako jediní v kraji.

Herniologická ambulance je součástí kýlního centra. Slouží k posouzení možného bezpečného řešení velkých kýl stěny břišních. Pacienti jsou připravováni a následně operováni nejmodernějšími technikami, nevyjímaje laparoskopický přístup.

Dětská chirurgie úzce spolupracuje s oddělením dětským i neonatologickým a zajišťuje potřebnou operativu vyjma vrozených vývojových vad.

Chirurgické oddělení plní také vzdělávací funkci při přípravě lékařů k atestacím, výuce mediků, studentů zdravotněsociální fakulty Jihočeské univerzity a středních zdravotnických škol.

  • Počet lůžek : 112, z toho JIP: 11
  • Počet lékařů : 28
  • Počet sester : 80
  • Počet sanitářů/sanitářek: 13

Ambulance:

NÁZEV DEN PROVOZU ORDINAČNÍ DOBA TELEFON ORDINUJÍCÍ LÉKAŘ OBJEDÁNÍ
chirurgická ambulance pondělí-neděle nepřetržitě 387 876 962 dle rozpisu služeb bez objednání
ambulance dětské chirurgie úterý 13,00-14,30 387 874 121 MUDr. Hanák bez objednání
MUDr. Dohnal
MUDr. Bystřický
onkologický GIT tým pondělí 10,00-12,30 387 874 121 MUDr. Axman na objednání
MUDr. Skříšovský
MUDr. Trnka
MUDr. Wierer
onkologický mammární tým pátek 10,30-13,00 387 874 121 MUDr. Beneš J. na objednání
MUDr. Miňovská
MUDr. Bystřický
proktologická ambulance úterý  9,00-13,30 387 874 124 MUDr. Axman na objednání
MUDr. Skříšovský
středa 9,00-13,00 MUDr. Trnka
MUDr. Beneš J.
MUDr. Kadlec
jaterní ambulance pondělí 10,00-12,00 387 874 124 MUDr. Kožnar na objednání
MUDr. Kotoun
MUDr. Jekielek
podiatrická ambulance pondělí 12,00-15,00 387 874 124 MUDr. Dohnal na objednání
MUDr. Houzar
čtvrtek 10,00-12,00 MUDr. Kadlec
MUDr. Beneš M.
MUDr. Masarik
herniologická ambulance čtvrtek 10,00-12,00 387 874 121 MUDr. Bystřický na objednání
MUDr. Šuhájek
Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje