387 87 11 11
Víc než nemocnice.
26. 06. 2024

3D tisk přináší do péče o pacienty netušené možnosti

Biomedicínští inženýři Nemocnice České Budějovice, a.s. nově disponují 3D tiskárnou Formlab 3B+ pro tisk z biokompatibilních materiálů, která přináší do péče o pacienty netušené možnosti.

3D tiskárnu nyní testují na Onkologickém oddělení pro tvorbu šablon pro intersticiální brachyterapii. Tato technologie umožňuje vytvářet přesné výtisky, což vede k lepší přípravě a provedení léčebných postupů, čímž se zvyšuje efektivita a bezpečnost zákroků. Dále spolupracují s Oddělením nukleární medicíny. „Již jsme vytvořili dutý fantom ledviny pro přesnější dozimetrické interpretace vyšetření, což je klíčové pro správné dávkování a účinnost léčby,“ říká Ing. Pavel Stolbenko, klinický inženýr z Onkologického oddělení, který je jedním z hlavních iniciátorů 3D tisku v Nemocnici České Budějovice, a.s.

Biomedicínští inženýři dokáží využít 3D tisk také k vytváření modelů kostí. Lékaři z Oddělení úrazové chirurgie využili tuto technologii například pro přípravu k rekonstrukci kosti patní po komplikovaném traumatu. Díky modelu mohli detailně naplánovat operaci, což vedlo ke zkrácení času a zvýšení úspěšnosti zákroku. 3D tisk se také dobře uplatňuje ve vzdělávání lékařů, kteří mohou na modelech posilovat praktické dovednosti před reálnými zákroky.

O účasti Ing. Pavla Stolbenka na konferenci věnované 3D tisku v medicíně si můžete přečíst v tomto článku: 3D tisk přináší do zdravotnictví netušené možnosti

Zajímá vás více o práci biomedicínských inženýrů? Začtěte se do rozhovoru: Jsme neviditelnou rukou, která zajišťuje, aby přístroje fungovaly

biomedicínští inženýři.jpg (1.20 MB)