387 87 11 11
Víc než nemocnice.
28. 06. 2024

Nemocniční zpravodaj ČERVEN 2024

Červnové číslo je přímo nabité zajímavými rozhovory a úspěchy lékařů naší nemocnice.

Na titulní straně představujeme MUDr. Ondřeje Nikolova, nového primáře Patologického oddělení, který do funkce nastoupil 1. června. MUDr. Nikolov se specializuje na nádorovou diagnostiku a v rozhovoru přibližuje své vize pro rozvoj oddělení.

Americký neurochirurg David Langer, MD, jehož návštěvu jsme avizovali v předchozím čísle, nám poskytl výjimečný rozhovor, ve kterém se dotýká nejen medicíny, ale i osobního pohledu na život, který se mu změnil po vážném úrazu páteře. Dr. Langer je známý pro své inovativní přístupy v neurochirurgii a svou práci v prestižní newyorské nemocnici Lenox Hill.

Primář Neurochirurgického oddělení doc. MUDr. Jiří Fiedler, Ph.D., MBA, který Dr. Langera pozval, byl nedávno jmenován docentem za své světově uznávané studie v oblasti cévní mikrochirurgie mozku. V rozhovoru popisuje svoji cestu za docenturou, na které se zaměřil na výzkum mrtvice. Co vše dokázal a jak se cítil, když jako první na světě provedl úspěšný zákrok na pacientovi, kde selhala standardní léčba, se dočtete na str. 16-19.

U mrtvic se ještě zastavíme s MUDr. Jindřichem Sovou, vedoucím lékařem intervenční radiologie. MUDr. Sova původně plánoval stát se pilotem, ale osud ho přivedl k medicíně. V rozhovoru zdůrazňuje důležitost umění se včas zastavit a popisuje nezastupitelné místo intervenční radiologie v léčbě cévní mozkové příhody.

Zdravotní sestry Ludmila Vodvářková a Drahomíra Suchanová, které pracují na Psychiatrickém oddělení, slaví letos 50 a 48 let své služby. Obě jsou příkladem dlouholeté oddanosti a empatie ve své práci. Jak se jejich práce v průběhu let měnila, se dozvíte v tomto čísle.

I v tomto čísle vám představuje další z důležitých onkotýmů. Tentokrát Stomatochirurgicko-onkologický tým, který se zaměřuje na komplexní onkologickou léčbu pro pacienty s nádory orofaciální oblasti – tj. s nádory obličeje, dutiny ústní a slinných žláz.

Nemocnice se může také pochlubit úspěchy v oblasti chirurgie a kardiochirurgie. Českobudějovická nemocnice disponuje jako jediná v kraji specializovaným centrem pro hepatopankreatobiliární chirurgii. Lékaři z Oddělení kardiochirurgie, hrudní chirurgie a cévní chirurgie zase realizovali první roboticky asistovanou operaci srdce.

V červnovém čísle přinášíme také přehled nedávných akcí v nemocnici pohledem fotografa, včetně koncertu a slavnosti na Psychiatrickém oddělení nebo oblíbené Plyšákové ordinace.

Nechybí ani tradiční zprávy z kongresů.

Děkujeme, že nás čtete a po redakční pauze se na vás těšíme opět v září!

Číst online