24. 02. 2023

Zahraniční neurochirurgové čerpají zkušenosti od našich lékařů

Neurochirurgické oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., se stalo v roce 2022 oficiálním vzdělávacím centrem cévní neurochirurgie v rámci Světové federace neurochirurgických společností (World Federation of Neurosurgical Societes, WFNS).

Jako první přijeli na zkušenou neurochirurgové Andres Granados z Venezuely a Emmanuelle Vargas z Kostariky.

„Jsem rád, že mohu vidět zdejší speciální operační techniky a zažít, jak celý tým funguje. Systém práce a efektivita využití operačních sálů v českobudějovické nemocnici je pro mne velkou inspirací. Získané poznatky bych rád implementoval i na svém pracovišti“, říká účastník stáže Emmanuelle Vargas.

Pozitivně hodnotí probíhající stáž i Andres Granados: „Na stáž jsem se přihlásil ze dvou důvodů. Chtěl jsem prohloubit své znalosti v oblasti cévní neurochirurgie, konkrétně cévních bypassu. Druhým důvodem pak byl zájem blíže poznat evropský systém péče o neurochirurgické pacienty. Celý tým je úžasný, pracuje doslova jak švýcarské hodinky, je pro mne velkým zážitkem vidět jej při práci.“

Garantem programu WFNS je zástupce primáře Neurochirurgického oddělení MUDr. Jiří Fiedler, Ph.D., MBA: “Jsme moc rádi, že můžeme se zahraničními kolegy sdílet naše zkušenosti. Během stáže mají možnost vidět široké spektrum zákroků, které provádíme. Neukazujeme jim jen operační techniky, snažíme se jim přiblížit i celou filozofii péče o pacienta. Kolega MUDr. Marek Grubhoffer pak pro stážisty připravil ve spolupráci s Biologickým centrem tréninkový kurz, na kterém se budou věnovat praktickému nácviku mikrocévní operativy.“