10. 05. 2017

V jihočeských nemocnicích se v loňském roce narodilo téměř sedm tisíc dětí

Přesně 6529 porodů a 6724 narozených dětí. Takové jsou počty jihočeských nemocnic za rok 2016 podle nejnovější infografiky. Nejvíce porodů má za sebou Nemocnice České Budějovice, která jich zvládla téměř dva a půl tisíce. Za ní jsou v pořadí Nemocnice Tábor a Nemocnice Písek.

Stále platí, že nejvíce rodiček je ve věku 26 až 30 let. Ženy ale rodičovství nadále odkládají, a tak je velký počet porodů i ve věku 31 až 35 let. Vůbec nejstarší rodičkou byla v letošním roce žena, která na svět přivedla dítě v padesáti letech. Naopak nejmladší rodičkou jihočeských nemocnic byla teprve čtrnáctiletá dívka.

Také v roce 2016 převážil počet narozených chlapců před dívkami. Opět se tak potvrzují statistiky, že více dětí něžnějšího pohlaví se rodí pouze v místech se zhoršenou společenskou situací. Důvod je prostý – ženy během těhotenství daleko snáze potratí plody mužského pohlaví. Na jihu Čech světlo světa spatřilo 3495 chlapců a 3229 dívek.

Porodnice jsou výkladní skříní jihočeských nemocnic. Špičkovým zdravotníkům se zde podařilo dát život třinácti dětem s porodní váhou pod 750 gramů. Pro představu: téměř třináctipalcový Apple iPad Pro váží 723 gramů. A jistě většině z nás připadá velmi lehký. Proto všem, kteří na tom mají jakoukoliv zásluhu, patří obrovská poklona.