17. 10. 2023

Rehabilitační zahrada nově v areálu českobudějovické nemocnice

Českobudějovická nemocnice v letošním roce vybudovala rehabilitační a terapeutickou zahradu pro pacienty Rehabilitačního oddělení. Rehabilitační zahrada slouží především jako aktivizační prostředek pro lidi s omezenou mobilitou.

Pro realizaci tohoto projektu byl zvolen prostor v těsné blízkosti pavilonu T, kde sídlí právě Rehabilitační oddělení.

Ve stínu majestátního jasanu, topolů, kaštanu a ostatních stromů vznikla zóna, jejíž dominantou je terapeutický chodník ve tvaru osmičky o délce necelých 100 metrů. Terapeutický chodník nabízí různé „překážky“, se kterými se člověk setkává při pohybu v běžném životě.

Právě zde tak terapeuti učí pacienty s různými handicapy zmíněné překážky překonávat a radí jim, jak nejlépe je zvládat, aby se jim ulehčil pohyb v běžném životě. Jedná se o nácvik chůze z kopce a do kopce, po schodech, po povalovém chodníku, po nezpevněné ploše a podobně. Celý okruh je bezbariérový, a tím pádem vhodný i pro vozíčkáře. S ohledem na bezpečí pacientů jsou všechny překážky vybaveny dvoustupňovým zábradlím, které snižuje riziko pádů lidí se sníženou mobilitou.

Terapeutická zahrada je také doplněna o vyvýšené záhony, díky kterým si pacienti mohou vyzkoušet novou možnost zahradničení a zároveň si zde rozvíjejí hrubou i jemnou motoriku a jiné smysly. Časem sem přibydou také lavičky ke krátkému odpočinku. Toto krásné místo tak slouží jako prostor pro setkávání, relaxaci, nácvik pohybu, rozvoj motoriky i jiných smyslů.

zahrada dva zmenšené.jpg (2.73 MB)zahrada zmenšené.jpg (2.83 MB)