20. 11. 2023

Nový přístroj na Chirurgickém oddělení urychluje a zpřesňuje léčení nádoru prsu již v průběhu operace

prim. MUDr. Petr Pták, Ph.D., Chirurgické oddělení

Nově zakoupený přístroj Mozart umožňuje diagnostiku nádorů prsu již v průběhu operace. Díky němu mohou chirurgové zpřesnit množství odebrané tkáně a eliminovat zásah do zdravé tkáně.

„S rozvojem diagnostických a léčebných metod zachytáváme nádory v čím dál menších velikostech. Přístroj Mozart umí zhodnotit preparát, který vyndáme s nádorem tak, že ukáže velikost okrajů daného resekátu (odstraněného nádoru). Umožňuje tedy přesnou diagnostiku v rámci operačního sálu i u těch nejmenších, ještě nehmatatelných nádorů,“ vysvětluje MUDr. Jan Beneš z Chirurgického oddělení.

„Českobudějovická nemocnice a Chirurgické oddělení reaguje na potřebu léčení karcinomu prsu, protože tato problematika je velmi významná a karcinom prsu je nejčastějším maligním onemocněním u žen. Ročně se zde odoperuje přibližně 350 žen,“ dodává primář Chirurgického oddělení, MUDr. Petr Pták, Ph.D.

V rámci Jihočeského kraje je Nemocnice České Budějovice, a.s. první nemocnicí, která touto novinkou disponuje.

DSCF8138.jpg (6.20 MB)