07. 12. 2023

Novinka v robotické operativě plicních nádorů v českobudějovické nemocnici

Hrudní chirurgové Nemocnice České Budějovice, a.s. operovali poprvé pacienty s plicními nádory pomocí ROBOTICKÉHO SYSTÉMU Da Vinci X.

„Robotická operace umožňuje šetrný způsob operování, díky kterému jsme schopni provést např. lobektomii (zákrok kdy se odstraňuje celý plicní lalok s nádorem) přes pět malých řezů délky kolem 1 cm. Pacienti tak po operaci pociťují menší bolestivost, rychleji rehabilitují, rychleji se vrací do domácího prostředí a nezanedbatelný je i lepší kosmetický efekt. V současnosti jde o nejmodernější postup v chirurgické léčbě plicních nádorů s velmi dobrými dlouhodobými výsledky, což bylo potvrzeno řadou mezinárodních studií,“ vysvětluje zástupce primáře Hrudní chirurgie doc. MUDr. Vojtěch Kurfirst, Ph.D.

IMG_6274.jpg (1.03 MB)

„Na první operace jsme se připravovali několik měsíců. Nejdříve jsme prováděli trénink na robotickém simulátoru (obdoba hrací konzole). Poté jsme absolvovali praktická školení v Barceloně a v Londýně. S prvními operacemi nám přijel pomoci dr. Carlos Martinez z Barcelony, který je v současnosti jedním z nejzkušenějších robotických hrudních chirurgů v Evropě,“ přibližuje MUDr. Júlia Csanády z Oddělení kardiochirurgie, hrudní chirurgie a cévní chirurgie.

Díky této novince již nebudou muset pacienti z Jižních Čech za danou léčbou dojíždět na jiná pracoviště.

Celou tiskovou zprávu nalezete zde: https://www.nemcb.cz/pro-novinare/pro-media/tiskove-zpravy-2023/

IMG_6281.jpg (971 KB)     IMG_6269.jpg (1.17 MB)