09. 11. 2021

Nemocnice České Budějovice omezuje plánované výkony, ostatní jihočeské nemocnice zatím nemusí

Z důvodu skokového nárůstu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19 omezuje krajská nemocnice v Českých Budějovicích plánovanou péči o dvacet pět procent. S 99 hospitalizovanými pacienty s covid-19 je po FN Ostrava a FN Brno třetí nejzatíženější českou nemocnicí.

Nemocnice České Budějovice, a.s. omezí operativu na 75 % kapacity operačních sálů napříč odbornostmi. Důvodem je aktivace covidových stanic. Již od pátku 5. listopadu je v provozu covidová stanice na Chirurgickém oddělení, následovat budou další stanice. Omezení se netýká onkologické operativy a z velké míry zatím ani velkých ortopedických výkonů, které byly nejvíce postižené rušením péče v předchozích vlnách pandemie covid-19. Odloženy budou takové výkony, u kterých je odklad medicínsky bezpečný. Obecně se jedná zejména o tzv. malé výkony,“ uvedl generální ředitel Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

Covidové stanice jsou již od října aktivovány ve všech jihočeských nemocnicích. Okresní nemocnice však zatím odklad plánovaných operací v tomto týdnu nepřipravují i přes to, že řada zdravotníků čerpá dovolené, které během akutní fáze pandemie využít nemohli. Ti, kteří i na kraji svého vyčerpání pečovali v jihočeských nemocnicích o nemocné na covidových jednotkách, využívají nyní možnost čerpat formou dotačního titulu zasloužený odpočinkový pobyt v lázních.

„Denně vyhodnocujeme epidemické ukazatele a jejich trendy v okresech, počty hospitalizovaných pacientů, obsazenost intenzivních lůžek a řadu dalších ukazatelů. Jihočeské nemocnice spolupracují na základě nastavených pravidel. To vše nám umožňuje péči v Jihočeském kraji koordinovat ku prospěchu všech jeho obyvatel,“ uzavírá MUDr. Zuzana Roithová, MBA, předsedkyně představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, a.s.