387 87 11 11
Víc než nemocnice.
06. 08. 2018

Mateřská znaménka vyšetřuje kožní oddělení moderním digitálním dermatoskopem

Od podzimu roku 2017 používá Kožní oddělení Nemocnice České Budějovice digitální dermatoskop, který ošetří až 500 osob ročně. Jedná se o neinvazivní moderní metodu určenou k vyšetření pigmentových névů – mateřských znamének, která slouží k prevenci vzniku melanomu, k jeho časné diagnostice či diagnostice a sledování pigmentových névů v čase.

 „Celotělové skenování pacientů s vysokým počtem névů umožňuje sledování přibývání nových pigmentových névů a jejich změny v čase. Je tedy podstatou sledování a prevence změn atypických pigmentových névů,“ říká primář kožního oddělení MUDr. Jiří Horažďovský, Ph.D., a dodává, že oproti ručnímu dermatoskopu, který umožňuje zvětšení jednotlivých lézí 10-20krát, je u digitální dermatoskopie využíváno vysoké optické rozlišení s možnosti zvětšení 20-70krát.

Možnost ukládání snímků jednotlivých podezřelých lézí a jejich sledování v čase vede k časné diagnostice a prevenci melanomu a snižuje počet vynucených chirurgických zákroků, nebo naopak indikuje jejich nutnost.