387 87 11 11
Víc než nemocnice.
14. 12. 2022

Lékárna Nemocnice České Budějovice informuje o provozní době během vánočních svátků

Lékárna Nemocnice České Budějovice informuje o provozní době během vánočních svátků

 V době vánočních svátků, tj. od 24. do 26. prosince, bude Lékárna Nemocnice České Budějovice, a.s. zajišťovat pohotovostní lékárenskou službu.

Lékárenská pohotovost je forma zdravotní péče, která je poskytována mimo běžnou provozní dobu lékáren. Zajišťuje tak dostupnost léčivých přípravků nemocným při náhlém zhoršení jejich zdravotního stavu. Lékárna Nemocnice České Budějovice, a.s. zabezpečuje tuto službu jako jediná lékárna v celém Jihočeském kraji.

Žádáme pacienty, kteří užívají chronickou medikaci, aby si dané léky zajistili s dostatečným časovým předstihem a nenechávali jejich vyzvednutí na poslední chvíli, na dobu vánočních svátků, kdy v lékárně poskytujeme pohotovostní lékárenskou službu, tj. výdej léčiv pro akutní nepředvídatelné zhoršení zdravotního stavu. V souvislosti s aktuálními výpadky některých léčiv se obracíme na naše klienty s prosbou, aby v případě onemocnění a potřebné medikace, dostatečně komunikovali s ošetřujícím lékařem v případě, že jim bude předepsán lék, který je momentálně ve výpadku v celé České republice. I naše lékárna se s nedostupností některých léčiv potýká. Lékárník v takových situacích  řeší s předepisujícím lékařem úpravu dávkování, záměnu za jinou lékovou formu či předepsání jiného léčivého přípravku.  Je to časově náročná procedura, která provoz v naší lékárně značně zatěžuje. Stejně tak prosíme, pro doplnění domácí lékárničky, nákup vánočních dárků či veterinárních léčiv pro čtyřnohé mazlíčky, využijte řádnou provozní dobu lékárny,“ uvedl vedoucí lékárník PharmDr. Ondřej Pavlíček, MBA.

Telefon na lékárenskou pohotovost Nemocnice České Budějovice, a.s. slouží k poskytování lékárenské péče osobám z celého kraje. Zároveň je ale také určen lékařům ze všech oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s., ale i ze všech okresních nemocnic Jihočeského kraje. Těmto lékařům zajišťujeme výdej vitálních (život zachraňujících) léčiv pro hospitalizované pacienty. Proto prosíme o uvážlivé využívání telefonických dotazů.

Výše uvedený proces může vést k prodlevě v odbavení pacientů, kterou však nejsme schopni významně ovlivnit, přestože vytrvale navyšujeme počet personálu lékárny. Například u farmaceutů se oproti roku 2012 zdvojnásobil. Nápor na nemocniční lékárnu v posledních dnech
a týdnech, přes den i v době pohotovostní služby, je opravdu enormní. Nedorozumění může často plynout i ze zakořeněného mýtu, že lékárenská pohotovost je totéž, co non-stop provoz benzínové pumpy. Klienty lékárny proto žádáme o pochopení a toleranci v případě delšího čekání
,“ doplňuje generální ředitel Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.