12. 01. 2024

Lékaři z Neurologického oddělení nacvičovali péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou

V Jihočeském kraji zajišťuje péči většině pacientů s cévní mozkovou příhodou (CMP) Komplexní cerebrovaskulární centrum (KCC), nověji také Centrum vysoce specializované cerebrovaskulární péče, které je součástí Neurologického oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. Pacienti s touto diagnózou tvoří velkou část nemocných, o které se starají lékaři Neurologického oddělení. I z tohoto důvodu se koncem roku 2023 konal nácvik péče o pacienta s CMP.

Tato akce proběhla za podpory naší nemocnice a světové organizace Iniciativa Angels, která usiluje o zlepšování kvality péče o pacienty s CMP. Cílem projektu bylo umožnit mladším kolegům ve specializační přípravě vyzkoušet si, jak správně pečovat o pacienta, který prodělal CMP.

Během simulace proběhly čtyři fiktivní případy, které co nejvíce odpovídaly skutečným případům. Simulace se účastnili nejen mladí lékaři, ale také zdravotní sestry a sanitář, kteří kromě svých běžných rolí zastávali i roli figurantů, věrně předvádějících příznaky mrtvice. Mladší kolegové si vyzkoušeli převzetí pacienta od posádky zdravotnické záchranné služby, vyšetření pacienta, zhodnocení zobrazovacích vyšetření a nakonec i indikaci léčby.

Více v našem prosincovém zpravodaji: https://www.nemcb.cz/files/zpravodaj/NEMOCNICNI_ZPRAVODAJ_prosinec_2023.pdf