387 87 11 11
Víc než nemocnice.
07. 10. 2020

Informace pro dárce rekonvalescentní plazmy

Kdo se může stát dárcem rekonvalescentní plazmy?
 

Po prodělaném onemocnění COVID-19 mají někteří lidé v krvi velké množství protilátek proti novému koronaviru. Nejvyšší koncentrace bývají u těch, kteří měli vysoké horečky nebo byli v souvislosti s tímto onemocněním hospitalizováni.

Tyto protilátky se odebírají plazmaferézou a podávají se ve formě rekonvalescentní plazmy osobám s těžkou formou COVID-19. Plazmaferéza je proces, kdy se u dárců krve odebere krev, z ní se poté odfiltruje plazma, která je dále zpracována. Zbylé červené krvinky naředěné ve fyziologickém roztoku se vrací zpět do krevního oběhu dárce.

Vědecké studie prokázaly bezpečnost podání rekonvalescentní plazmy. Většina analýz také potvrzuje, že pacienti mají z této léčby prospěch. Ukazuje se, že čím dříve v průběhu těžké formy onemocnění COVID-19 se rekonvalescentní plazma podá a čím vyšší koncentraci virus-neutralizačních protilátek má dárce, tím větší přínos má z této léčby nemocný.

Nemocnice České Budějovice, a.s., spolupracuje s Transfuzním oddělením Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde je republikový sklad a centrum zpracování rekonvalescentní plazmy. Plazmu z ÚVN odebíráme pro naše pacienty a současně vyšetřujeme vhodné dárce pro tamní odběry plazmy.

Kdo se může stát dárcem rekonvalescentní plazmy?

  • Prokázané onemocnění COVID-19 více než 14 dní po úzdravě (ideálně s horečnatým průběhem nebo hospitalizací)
  • Věk 18-65 let, tělesná hmotnost 50 kg a více
  • Muži, kteří nikdy nedostali krevní transfuzi
  • Ženy, které nikdy nebyly těhotné a které nikdy nedostaly krevní transfuzi (riziko zvýšeného výskytu protilátek anti-HLA)

Kdo nemůže být dárcem rekonvalescentní plazmy

  • Osoby, které měly v posledních 6 měsících invazivní výkon (např. operaci)
  • Pozitivní test na HIV, virové hepatitidy B a C
  • Rizikový životní styl (muži mající sex s muži, užívání drog, rizikový sex nebo sex za úplatu)

Jak darování plazmy probíhá?

Pokud splňujete výše uvedená kritéria pro darování plazmy, musíme nejprve zjistit, zda a kolik máte po prodělaném onemocnění protilátek proti COVID-19 a jakou máte krevní skupinu. To obnáší běžný odběr krve do dvou zkumavek (2 x 5 ml).

Kde mi naberou krev na první vyšetření?

V současné době toto provádíme na infekční ambulanci v Nemocnici České Budějovice, pavilon E, každý všední den od 7 do 8 hodin bez předchozího objednání.

Co následuje po odběru?

Budeme vás o tom informovat v případě, že budete mít vysokou koncentraci protilátek proti COVID-19. S vaším souhlasem předáme vaše kontaktní údaje Transfuznímu oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Následně budete telefonicky kontaktováni a bude vám sdělen datum a okolnosti odběru plazmy (plazmaferézy) na transfuzním oddělení ve Střešovicích. Vlastní odběr plazmy se provádí pomocí speciálních přístrojů – separátorů a trvá 30-60 minut. Počítejte, že v den odběru budete mít doporučený klidový režim.

Více informací naleznete na stránce ÚVN pro dárce krve https://www.uvn.cz/cs/info-pro-darce-krve.

 

Více informací ke COVID-19 naleznete na:

 https://infekce.nemcb.cz/.