CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

oceneni
14. 11. 2016

Evropský antibiotický den

Již od 18. listopadu 2008 je Evropským centrem pro prevenci a kontrolu vyhlašován Evropský antibiotický den. Činí se tak za podpory WHO. Od roku 2012 je této příležitosti věnován celý týden.

Co jsou antibiotika?

Antibiotika jsou přirozené produkty některých hub a plísní, či chemickou cestou připravené léčivé látky s účinkem proti bakteriálním původcům infekčních nemocí. Jejich účinkem bakterie zcela hynou, nebo se alespoň zastavuje schopnost jejich růstu a množení. Spolupracují s imunitním systémem. Nepůsobí proti virům, které jsou nejčastějšími původci především infekcí dýchacích cest. Proto antibiotika nepomáhají proti chřipce či nachlazení.

 

Co je bakteriální rezistence?

Je to schopnost bakterií odolávat účinkům antibiotik a vyvolávat onemocnění. Pokud se rezistence vyvine na řadu současně dostupných antibiotik, či dokonce na všechna, můžeme se dostat do situace předantibiotické éry, kdy nebude možné léčit některá infekční onemocnění a lidé budou umírat i na banální infekce. Proto antibiotika užívejme pouze tehdy, jsou-li opravdu indikována, abychom bakteriím zabránili ve vývoji rezistence, která se vyvíjí při jejich opakovaném kontaktu bakterií s antibiotikem.

Více informací naleznete na:

http://antibiotic.ecdc.europa.eu

 

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje