11. 05. 2018

Český národní registr dárců kostní dřeně eviduje již 80 tisíc dárců. Jubilejní dárce se zaregistroval v Nemocnici České Budějovice

Počet dárců kostní dřeně roste. Ve čtvrtek 10. května překročil Český národní registr dárců kostní dřeně hranici 80 tisíc. Jubilejním dárcem se v Nemocnici České Budějovice stal pan Jan Švepeš z Trhových Svinů.

„Sepsal dotazník, odebrali jsme mu zkumavku krve a zanesli ho do registru. Dárce tím slíbil, že když bude kdokoliv na světě potřebovat kostní dřeň, bude ochoten ji darovat,“říká MUDr. Jana Vondráková, Ph.D., vedoucí lékařka jihočeského registru dárců kostní dřeně z Oddělení klinické hematologie Nemocnice České Budějovice.

Českobudějovická pobočka Českého národního registru dárců kostní dřeně zaevidovala od roku 1992 již 8 tisíc dárců. Každý měsíc se jich zapíše kolem 30. „Pakliže probíhají nějaké mediální kampaně, je jich přirozeně ještě více. Každopádně trend je stále takový, že dárců přibývá,“zdůrazňuje MUDr. Jana Vondráková.

Čtyři až pět dárců ročně z jihočeské pobočky daruje kostní dřeň konkrétní nemocné osobě. Ta může být odkudkoliv z celého světa.

Samotný odběr kostní dřeně probíhá v Plzni, kde je Koordinační centrum Českého národního registru dárců kostní dřeně. Jedná se o bezbolestný úkon. „Jsou dvě možnosti odběru – buď v celkové narkóze, kdy se kostní dřeň odebírá z pánve, nebo se zhruba čtyři dny aplikují růstové injekce, které vyprovokují kostní dřeň k tvorbě takzvaných kmenových buněk. Ty se pak sbírají z krve. Je na každém dárci, jakou možnost si vybere,“říká MUDr. Jana Vondráková.

Fotogalerii naleznete zde