387 87 11 11
Víc než nemocnice.
01. 01. 2005

"Bezpečnost rodičky i dítěte je podle mě nejzásadnějším kritériem při výběru porodnice"

Primář Petr Sák patří k dlouholetým oporám Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice. Zdůrazňuje, že ani po více než 20 letech ve funkci pro něj není práce rutinou. Ostatně každá operace je originální, žádnou nelze podcenit. Ve dvoudílném rozhovoru, jehož první část máte před sebou, jsme se zaměřili na různé trendy ohledně porodů, ale také jsme nezapomněli na přiblížení nové českobudějovické porodnice, na kterou je pan primář náležitě pyšný.

V posledních letech se velmi řeší výběr porodnice... Z tohoto hlediska se určitě dá mluvit o vývoji, protože dříve většina žen rodila v místě svého bydliště, respektive ve své spádové nemocnici. Je tomu tak?
Určitě. Trend je to posledních zhruba patnácti let. Svůj podíl na tom mají média, která porodnictví velmi popularizovala. Bohužel však v negativním slova smyslu. Rodičky velmi promýšlejí, kde a jak rodit. Málokdy ale zvažují bezpečnost pro sebe a hlavně své dítě. Určitě se dá mluvit o krapet módní záležitosti, s čímž souvisí například i oblíbené porodní plány, které jsou většinou pouze staženy z internetu. Některé ženy pak vlastně neví, co si pod svým porodním plánem mohou představit. Samozřejmě jsou ale i rodičky, které mají absolutně jasno, vše mají do detailu promyšlené.

Druhá část rozhovoru - zde

Jaké kritérium je pro rodičky nejdůležitější?
Je to individuální. Každá žena si vybírá dle něčeho jiného. Někdo dá na statistky, další chce porodnici, ve které je velmi reálné, že ve stejný den nikdo jiný rodit nebude. Například tento požadavek mnoho nemocnic splňuje, my samozřejmě nikoliv. U nás se může stát, že v jeden den proběhnou dva porody, další den třeba i dvanáct. Je to pro nás negativní, protože nemůžeme konkurovat menším porodnicím. Péče není natolik individuální. Konkurujeme však zcela suverénně největší bezpečností pro matku a dítě. A právě bezpečnost je podle mě tím nejzásadnějším kritériem. Rodičky by neměly riskovat jak život svůj, tak ani dítěte.

Předpokládám, že z hlediska vybavení nemá českobudějovická porodnice minimálně na jihu Čech konkurenci...
Nová porodnice je opravdu špičkově zařízená. Viděl jsem velké množství porodnic na západě, takže mohu srovnávat. Tak vybavenou porodnici, jako je ta naše, jsem neviděl. Nejhorší pokoje na šestinedělí jsou dvoulůžkové. Pacientky v nich naleznou všechno. Leckde je takový pokoj braný jako nadstandard. Disponujeme také deseti jednolůžkovými nadstandardními pokoji, ve kterých může přespávat i doprovod. Nedokážu zabránit tomu, že se v jednu chvíli bude rodit na všech pěti porodních boxech, ale věřte, že jsou opravdu skvěle vybaveny. Každý porodní sál je zároveň samostatný, žádné přepážky... Zmínit musím také čekací pokoje, takzvané hekárny. Ty jsou nyní maximálně komfortní. Jsou jednolůžkové a může na nich být i partner. To je skutečně velký krok. Celkově jsme udělali obrovský krok k vyššímu komfortu, k zlidštění. S předchozí porodnicí je to nesrovnatelné...

Určitě nehodláte stát na místě. Plánujete další novinky, které by mohly budoucí rodičky potěšit?
Musím zmínit zlepšení stravy v porodnici. Od března najedeme na systém, který známe například z hotelů. Nabídneme jim dózy s jogurtem, sušeným ovocem, kompotem a tak dále. Věřím, že tento krok ocení.

Dá už se dnes říct, zda nová porodnice přilákala ženy, které by jinak rodily v jiných zařízeních?
Srovnání prozatím nemám. Můžu říct, že proti stejnému období před rokem máme více porodů, ale může to být i tím, že je obecně více těhotných. Srovnání budu mít až tak za rok... Porodnost ale může jít obecně dolů a my budeme rádi, že budeme na srovnatelných číslech. To se nikdy nedá odhadnout.

Zajímavým tématem jsou jistě alternativní porody. Hodně se o tom mluví, ale kolikrát si říkám, že většina lidí vlastně neví, co si pod tím může představit...
Ano, některé ženy to neví, některé naopak ví absolutně přesně, jak by měl alternativní porod vypadat. Leckdy se stane, že rodičky přijdou s tím, že chtějí alternativní porod, a výsledek je ten, že je to pro nás naprosto běžný porod. Někdo je ale natolik alternativní, že nejsme schopni jeho požadavek splnit. Nemělo by dojít k ohrožení dítěte. Dítě za rozhodnutí své matky nemůže. Každopádně jednou z forem alternativního porodu je například porod do vody.

A ten umožňujete?
Máme hydromasážní vany, ale porod do vody jako takový neumožňujeme. Chceme, aby porod proběhl na porodní posteli, nebo stoličce. Nehodláme hazardovat s životem dítěte.

Vyvíjí se porodnická oblast?
Velmi. Jak stránka porodnická, tak gynekologická. V porodnici hlavně v oblasti závažných patologií, v oblasti předčasných porodů... Dřív by dítě pod 1000 gramů nemělo šanci. Dnes je předpoklad, že bude v pořádku, skutečně obrovský. To se posunulo v uplynulých letech do úplně jiných dimenzí.

Určitě se také zvyšuje věk rodiček...
Je to tak. Dřív bylo divné, když žena neměla do 25 let dítě. Dnes nejdřív udělají dvě školy, cestují, pracují na kariéře. Dítě chtějí ve 35 letech a nejde jim to. Mnohdy nakonec skončí na asistované reprodukci a to už je jim 40 let. Podle mě to není správný model. Příroda nás vybavila jiným způsobem.