04. 05. 2023

5. května si připomeneme důležitost správného mytí rukou

5. květen patří každoročně Světovému dni hygieny rukou, který je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace SAVE LIVES: Clean Your Hands (Chráníme životy čistýma rukama). I naše nemocnice se v tento den aktivně připojuje ke kampani, která se snaží podpořit zdravotníky i laickou veřejnost v praktikování kvalitní hygieny rukou. Ve vstupním terminálu budou v tento den od 9 do 11 hodin zejména dětem předškolního věku představeny zábavnou formou postupy, jak si ruce správně mýt a předcházet tak přenosu onemocnění.

Správným mytím rukou můžeme zabránit vzniku nákazy a onemocnění. Při mytí rukou dochází k odstranění nečistot a také k odstranění přechodné mikroflóry. Mytí rukou mýdlem je nejdůležitější činností při prevenci průjmů a žloutenky i akutních infekcí dýchacích cest (různé virózy, chřipka, covid). Mytí rukou také chrání před kožními infekcemi (např. impetigo), které se přenáší přímým fyzickým kontaktem.

Ruce si myjeme nejen při viditelném znečištění.
Nikdy nesmíme zapomenout umýt si ruce mýdlem před jídlem a po použití toalety. Dále si myjeme ruce po příchodu domů, před, během a po přípravě jídla, před a po péči o nemocnou osobu, po výměně plen u dítěte, po smrkání, kašli nebo kýchání, po dotyku se zvířetem nebo úklidu po zvířeti, po kontaktu s odpadem, po práci na zahradě.