Jednotka intenzivní a resuscitační péče

Jednotka resuscitační péče a jednotka intenzivní péče (RES a JIP)

Staniční sestra: Mgr. Ivana ZIKEŠOVÁ

Telefon: 387 87 5721, 387 87 5722, 387 87 5723 (izolace)

Celková kapacita je 17 novorozeneckých lůžek (z toho 4 lůžka pro izolaci novorozenců z epidemiologických důvodů). Všechna lůžka jsou jak po stránce léčebné i po stránce monitorování vybavena tak, aby splňovala nároky na novorozeneckou resuscitační péči, včetně zvládnutí velice komplikovaných stavů. Taktéž po stránce personální toto pracoviště disponuje dostatečně erudovaným a zkušeným týmem lékařů i ošetřovatelského personálu. Svým určením, úrovní a vybavením jde o unikátní neonatologické pracoviště v celém Jihočeském kraji a Kraji Vysočina.

Na tuto stanici přijímáme převážně nedonošené novorozence od nejnižších váhových kategorií a všechny závažně nemocné novorozence (v některých případě i malé kojence). Mnozí z našich pacientů mají známky selhání základních životních funkcí a jsou tak ohroženi bezprostředně, nebo potenciálně na životě, nebo na jejich dalším dlouhodobém vývoji. V poskytování vysoce specializované neonatologické péče hraje toto pracoviště zásadní rolí.

Pokud některý z našich pacientů potřebuje operační zákrok (dětského chirurga, kardiochirurga, ortopeda nebo urologa), je v  komplexu této stanice trvale připraven samostatný zákrokový (operační) sál. U každého nemocného dítěte preferujeme časný a plnohodnotný kontakt s rodiči pokud možno od prvních chvil po přijetí a základní stabilizaci stavu. Celá péče o malé pacienty probíhá v duchu zásad tzv. vývojové péče, jejíž hlavními součástmi jsou nejen kontakt kůže na kůži (známé klokánkování), eliminace všech rušivých momentů ze zevního prostředí (hluk, intenzivní světlo , prevence a léčba bolesti, zamezení nadměrnému rušení dítěte, redukce manipulací s pacientem apod.) a obecně vzato přizpůsobení celé péče co nejblíže poměrům, na které je novorozenec zvyklý již z bříška maminky. Razíme zásadu, že maminka a tatínek jsou významnou součástí ošetřovatelského týmu. Rodiče přirozeně mohou navštívit své dítě kdykoliv. Návštěvy prarodičů a sourozenců dítěte jsou možné každý den v doporučené době od 14 do 17 hodin. Ostatní návštěvy, do kterých patří nejen rodinní příslušníci, přirozeně jen po domluvě a se souhlasem rodičů.

Naleznete nás v pavilonu K:

foto mapa arealu

Vstup do budovy: