Co s sebou do porodnice

• občanský průkaz
  • průkaz pojištěnce
  • těhotenský průkaz
  • vdané ženy: oddací list (stačí kopie), vyplněné Prohlášení rodičů o jménu dítěte
  • svobodné a rozvedené ženy: potvrzení z matriky o příjmení dítěte, rodný list

Osobní věci a hygienické prostředky

• Malou příruční tašku na toaletní potřeby
  • Ručník, osuška, žínka, mýdlo, zubní kartáček a pastu, hřeben
  • Tělové neparfemované mléko, sprchový gel neparfemovaný
  • Dámské hygienické vložky (porodnické), síťované kalhotky, bavlněné spodní kalhotky
  • 2 těhotenské podprsenky, vložky do podprsenky
  • Noční košili se zapínáním na prsou, župan
  • Omyvatelné přezůvky – vhodné do sprchy, ponožky
  • Mobilní telefon s nabíječkou
  • Jelení luj
  • Láhev s vodou
  • Hroznový cukr

Z hlediska péče o novorozence:

Při příjmu do porodnice by měla matka nahlásit jméno praktického dětského lékaře, který bude novorozence registrovat. Veškeré potřeby pro novorozence (oblečení, papírové i látkové pleny, dětskou kosmetiku, pomůcky ke kojení a krmení) zajišťuje během hospitalizace neonatologické oddělení.

Pomůcky a potřeby pro ošetřování novorozence, které mají maminky k dispozici po dobu pobytu v porodnici:

• Hygienické potřeby a pomůcky - kosmetika pro novorozence, jednorázové neparfemované ubrousky, jednorázové pleny, podložky, žínky, vatové štětičky, hřebínek
  • Prádlo - bavlněné pleny, peřinky, dečky, dětské oblečení
  • Pomůcky při kojeni - odsávačky mateřského mléka, kloboučky, sběrače mléka, formovače bradavek, edukačni materiály

Tato výbava je k dispozici během pobytu matky a dítěte v porodnici Nemocnice České Budějovice a. s.

Vlastní oblečky ani kosmetiku či jiné pomůcky pro miminko během pobytu nepotřebujete.

Co nachystat pro miminko až půjdete domů?

• autosedačku - myslete na bezpečí Vašeho miminka
  • bavlněné plenky – 2 ks
  • plenkové kalhotky na jedno použití – 2 ks
  • oblečení pro miminko dle ročního období (košilku, dupačky, body, kabátek, čepičku , ponožky …)
  • deku na přikrytí miminka

Během prvního dne pobytu může žena projít různými místnostmi (předpokoj, porodní sál, šestinedělí) a všechny své věci musí stěhovat s sebou. Také kapacita nočních stolků na oddělení je omezena, proto doporučujeme přiměřenou velikost příručního zavazadla.

Doprovodu u porodu neposkytuje nemocnice občerstvení, proto by měl mít s sebou svačinu a pití. Porodnice poskytuje oblečení a přezůvky.

Nemocnice neručí za částky peněz nad 200,-Kč. Proto nedoporučujeme brát s sebou platební karty, šeky, předměty z drahých kovů, elektrotechniku, mobilní telefony a jiné cennosti.

Co s sebou k porodu – tatínek:

• pohodlné oblečení (tatínci dostanou na porodním sále nemocniční pracovní oděv a přezůvky)
  • jídlo, pití
  • možno si s sebou vzít telefon, fotoaparát, kameru - porodnice za tyto věci a další cennosti neručí
  • drobné do automatu, který se nachází na porodním sále

Foto:

Příklad uzavíratelné nádoby (minimálně 2 litrová) pro transport placenty z porodnice.

Nádobu si rodičky, v případě vyžádání placenty, zajistí  samy.

Vydání placenty