CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

Screeningová vyšetření

Během pobytu novorozenců na našem oddělení provádíme:

a) Celoplošné screeningy novorozenců, tzn. vyhledávací vyšetření sloužící k odhalení závažných nemocí dětí, které je nutno odhalit již v novorozeneckém věku. Tento screening je v České republice upraven legislativně. Mezi tato screeningová vyšetření patří odběr suché kapky krve získané z patičky novorozence (laboratorní screening) v období mezi 48. a 72. hodinou po porodu. Cílem laboratorního screeningu je včasné odhalení celkem 18 závažných onemocnění, na které nelze jiným způsobem přijít, a zahájit včas léčbu, která zabrání trvalému postižení takto nemocných dětí. Nejznámějšími zjišťovanými chorobami jsou vrozená hypothyreóza (snížená funkce štítné žlázy), fenylketonurie (závažná metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému), kongenitální adrenální hyperplázie (vrozená nedostatečná funkce nadledvin) a cystická fibróza. Dále se provádí ortopedické vyšetření kyčlí ortopedem, screening vrozeného zákalu čočky a vyhledávání novorozenců s vrozenou syfilitickou infekcí (z pupečníkové krve). Bližší informace najdete na www.novorozeneckyscreening.cz

b) Screeningová vyšetření ostatní (neprovádí se ve všech porodnicích ČR), mezi která patří ultrazvukový screening vrozených vad ledvin a vývodných močových cest a screening vrozené hluchoty (provádíme toto vyšetření u všech novorozenců).

Cílem screeningu sluchu u novorozenců je včasný záchyt vrozené poruchy sluchu u dětí a zajištění případné následné péče tak, aby se zamezilo zejména opoždění vývoje komunikačních schopností u těchto dětí.
Základní vyšetření sluchu je možné provést krátce po narození. Provádí se jednoduchým, nebolestivým měřením. Dítě dostane do zvukovodu jemnou měřící sondu, přístroj vyšle slabý zvukový podnět a zaznamenává odpovědi sluchového ústrojí. Dítě během vyšetření spí.

Pokud dojde k vyvolání odezvy, označuje se vyšetření jako pozitivní a znamená to, že je zevní část sluchové dráhy v pořádku (poruchy vnitřní části sluchové dráhy jsou velmi vzácné). Negativní vyšetření – bez získané odpovědi – je potřeba zopakovat. Teprve tehdy, kdy i opakovaná vyšetření jsou bez odpovědi, lze vyslovit podezření na nějakou poruchu sluchu a je potřeba důkladnější vyšetření. Screening tak umožní v případě potřeby včasnou diagnózu a velmi výrazně zkrátí čas pro zahájení vhodné rehabilitace.

Výsledek vyšetření se zapisuje do zdravotnické dokumentace dítěte, propouštěcí zprávy dítěte, popř. jiné zprávy lékaře.
Vyšetření je plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace