CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

Péče o dívčí genitál

Správná péče o genitál holčiček je velice důležitá nejen z důvodu předcházení gynekologických infekcí, ale i jako prevence vzniku synechií (srůst malých stydkých pysků). Vznik synechií je podmíněn nedostatečnou hygienou zevních rodidel u malých děvčátek, která však nemusí být způsobena nedbalostí rodičů, ale spíše obavami, aby své dcerce nijak neublížili.

Synechia vulvae (srůst sliznic malých stydkých pysků) – je stav, při kterém dochází ke srůstu protilehlých sliznic poševního vchodu. Nejedná se o vrozenou vadu, neboť se nikdy nevyskytuje u novorozence, ale ani u dospívajících dívek. Příčinou tohoto srůstu je nízká hladina estrogenů (ženských pohlavních hormonů), která je u malých děvčátek v tomto období fyziologická a může způsobit při nedostatečné hygieně zevních rodidel slepení a později srůst poševního vchodu. Nejohroženější jsou dívky v tzv. klidovém období, tj. ve věku 1 až 9 let. Novorozené holčičky jsou chráněné vlivem mateřských ženských hormonů. Nejprve dochází ke slepení epitelu protilehlých sliznic (tzv. konglutinace), které následně může přejít v pevný kožní srůst. Toto slepení podporuje nejen přítomnost výtoku z pochvy, ale i přirozeně se vyskytující smegma v poševním vchodu, proto je důsledná hygiena v této oblasti u holčiček nezbytná. Synechie obvykle nečiní dítěti velké obtíže, může se však vyskytnout pálení či svědění rodidel, ev. neustále vlhké spodní prádlo. Maminkám může být nápadný jiný směr proudu moči dopředu, dívka tzv. přečůrává nočník. Synechie však nejčastěji bývá odhalena zcela náhodně např. během preventivní prohlídky u dětského lékaře.

Prevence vzniku synechií spočívá v každodenní šetrné péči o dívčí genitál:

  • Pravidelné přebalování, v případě používání látkových plen přidat v pračce program máchání, prát v nedráždivém dětském prášku, používat bavlněné prádlo.
  • Při přebalování vždy otíráme genitál zepředu dozadu, tzn. od vyústění močové trubice směrem ke konečníku nejlépe pod tekoucí vodou nebo vlhčenými hygienickými ubrousky.
  • Při koupeli jemně oddálíme stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu nejlépe rukou (žínky bývají živnou půdou pro bakterie). Odstraníme zbytky moči a stolice. K tomuto účelu používáme vodu ev. dětské neparfémované mýdlo nebo mycí emulzi pro dětskou hygienu.

U novorozených dívek se může objevit výtok čirý až hlenovitý, který je však v tomto období fyziologický. Pokud se však výtok vyskytne v klidovém období (tzn. mezi novorozeneckým věkem a pubertou), je nutné navštívit dětského gynekologa.

Léčba synechií patří do rukou dětského gynekologa (např. v naší nemocnici MUDr. Brčáková) :

  • V případě pouhého slepení okrajů sliznic malých stydkých pysků (konglutinace) je možno tahem sliznice oddělit nebo-li ,, roztrhnout“ . Výkon není bolestivý, sliznice nekrvácí.
  • V případě již vytvořeného srůstu je nutné chirurgické oddělení během krátké celkové anestezie, které provádí dětský gynekolog.

 

Autorky: MUDr. Lenka NEDVĚDOVÁ a MUDr. Kateřina MATĚJOVÁ, Neonatologické odd. NCB, a.s.

1. 11. 2015

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace