CZ / EN
free wifi ikona youtube kanal facebook
Víc než nemocnice.
oceneni

oceneni

oceneni

FAQ

Před porodem

Předporodní kurzy

Od 6. dubna 2016 pořádá nemocnice předporodní přípravu, která je pro budoucí maminky zdarma (více informací - zde)

Pravidelné úterní prohlídky

Využijte možnosti si prohlédnout prostory naší nové porodnice.

Po předchozí domluvě (tel.: 387 87 4523) pořádáme každé úterý od 14 hodin prohlídky porodnice.

Prohlídky zahajujeme v prostorách recepce pavilonu K.

Podmínkou účasti na kurzech i prohlídkách je prokázání jakýmkoliv dokladem bezinfekčnosti dle aktuálně platného mimořádného opatření MZ ČR

Porod

Je nutná registrace pacientek  k porodu?

Registrace pacientek k porodu není nutná.

Je možná přítomnost otce u porodu?

Naše porodnice umožňuje přítomnost dvou blízkých osob.

Je možná přítomnost otce u císařského řezu?

Bezprostřední přítomnost otce přímo na operačním sále není možná, čeká na předsálí, je přítomen u ošetření dítěte. Toto ošetření a základní vyšetření provádí personál neonatologického oddělení v prostorách bezprostředně navazujících na sál sálu k tomu určených. Když to dovolí průběh poporodní adaptace novorozence, může i tatínek klokanit.

Kolik stojí přítomnost blízké osoby na porodním sále u porodu?

Přítomnost doprovodu u porodu není zpoplatněna

Nadstandardní pokoj

Je možno zarezervovat si nadstandardní pokoj po porodu?

Rezervace není nutná, nadstandardních pokojů je dostatek – 10.

Kolik stojí nadstandardní pokoj a může zde spát i otec dítěte?

Nadstandardní pokoj - 1200,- Kč / noc

Možnost 24 hod. přítomnost otce na nadstandardním pokoji - 500,- Kč / noc / bez stravy

Je možno mít vlastní porodní plán?

Ano, ale upřednostňujeme osobní pohovor porodní asistentky a lékaře s rodičkou. Dáváme přednost osobnímu sdělení a snažíme se rodičce vyhovět.

Neonatologické oddělení vítá tuto formu kontaktu s rodiči v předstihu před porodem tak, aby bylo možno případné nejasnosti včas s rodiči prodiskutovat. Snažíme se včas ujednotit vzájemnou představu o poporodní péči o novorozence a maximální možnou vůlí vyhovět jejich přání.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Ano, ale jako jakýkoli jiný laický doprovod, ne jako porodní asistentka, která vede porod.

Lze si při porodu zvolit alternativní polohu?

Samozřejmě umožňujeme volbu způsobu porodu. Máme k dispozici zcela přizpůsobitelná porodní lůžka nebo porodní stoličky, na nich si může rodička polohu sama zvolit. Hodně neobvyklé polohy umožňujeme pouze na základě podpisu rodičky o převzetí odpovědnosti za dítě. 

Lze rodit do vody?

Neumožňujeme porody do vody. Rodička má možnost využít relaxační masážní vany, ale vlastní porod je dokončen na polohavacím porodnickém lůžku.

Jaké používáte pomůcky při porodu?

Při porodu mohou rodičky využívat různé pomůcky - relaxační míče, porodnickou stoličku, masážní segment na porodnické posteli, závěsný systém Combitrac, relaxační masažní vanu.

Ambulantní porod

Ambulantní porod Nemocnice České Budějovice 

Může rodička u porodu jíst?

U probíhajícího porodu není vhodně jíst, je možno poskytnout Nutridrink, nápoj možný je.

Můj porodní plán se lékařce v porodnici líbí, ale prý mi nemůže slíbit dopředu, že ho bude respektovat. Musím se podřídit?

Porodní plán je pouze plánem a ne dogmatem, a je nutno ho vzájemně po domluvě korigovat dle dané situace. Porodní plán ne vždy může být v zájmu nenarozeného dítěte, ale i k jeho potřebám je nutno přihlížet. Obecně se vždy porodníci snaží, je-li to možné, rodičce vyhovět.

Lékař v porodnici mi řekl, že o nástřihu hráze rozhodne on podle situace – je to možné?

Jestliže jednoznačně vyjádříte své přání, že si nepřejete nástřih hráze ani při riziku rozsáhlého poškození hráze, které může zasahovat do oblasti konečníku a střeva, a toto stvrdíte svým podpisem, lékař bude Vaše přání akceptovat. Toto přání nemůže být v rozporu se stavem plodu na konci II. doby porodní, kdy pro záchranu zdraví dítěte je nutné nástřih provést.

Může za mě v porodnici s lékaři jednat můj partner?

Jste-li svéprávná, musíte za sebe rozhodovat sama. Pouze v případě, že nejste schopna vědomě komunikovat (bezvědomí), a je-li to dopředu uvedeno ve Vaší dokumentaci, je možné, aby některá rozhodnutí, za Vás činil Váš partner.

Ráda bych měla své dítě po narození neustále v náručí, pomyšlení na to, že bychom měli být rozděleni, mě doslova mučí. V porodnici to prý nejde kvůli bezpečí dítěte. Jak zajistit, aby bylo miminko v pořádku a zároveň abychom mohli zůstat spolu?

Neonatologické oddělení v případě donošených dětí bez poruchy poporodní adaptace plně respektuje přání maminky. Samozřejmě podmínkou je odborný dohled zdravotnického personálu neonatologického oddělení. U těchto novorozenců i naše pracoviště preferuje plnohodnotný kontakt maminky a novorozence a veškerá ošetření a vyšetření za pobytu na porodním sále realizujeme zásadně u lůžka maminky a také v přítomností maminkou zvoleného doprovodu (především tatínka). Věta „v porodnici to prý nejde kvůli bezpečí dítěte“ je z našeho pohledu zavádějící a neodráží základní principy poporodní péče o novorozence na našem pracovišti. Podrobněji viz www.nemcb.cz – oddělení - neonatologické.  

Vydání placenty po porodu

 

Po porodu

Jak se označují miminka po porodu?

V souladu s doporučením MZ (Věstník) speciální identifikační páskou na zápěstí a zásadně co nejdříve po narození v přítomnosti maminky. Pokud je maminka v celkové anestezii tak má personál povinnost označit dítě ve fázi, kdy má vizuální kontakt s jeho maminkou. Je to pevná součást bezprostřední poporodní péče tak, aby se předešlo riziku záměny novorozenců. V průběhu pobytu personál neonatologického oddělení denně kontroluje neporušenost a čitelnost identifikační pásky u maminky i novorozence.

Jak dlouho trvá hospitalizace po porodu?

Po spontánním porodu 3. den, po císařském řezu 5. den, vždy záleží na zdravotním stavu maminky a miminka.

Je na vašem pracovišti možný odběr pupečníkové krve?

Ano, spolupracujeme se všemi společnostmi, které odběr pupečníkové krve zajišťují.

Poporodní rehabilitace

Po dobu hospitalizace s Vámi bude pracovat rehabilitační pracovnice.

 

Gynekologická ambulance

Je možné nechat si předepsat hormonální antikoncepci na gynekologické ambulanci?

Ne, ženám  nejsou předepisovány hormonální preparáty (HRT, antikoncepce apod.). Není možné zjistit, zda žena nemá jaterní onemocnění, tromboembolickou chorobu, hormonální dependentní nádor, tzn. kontraindikaci hormonálních preparátů.  

 

Lékárna Nemocnice České Budějovice a.s. Jihoceske nemocnice verejne zakazky Certifikát kvality a bezpečí zdravotni klaun Diecézní charita České Budějovice Chatový tábor Slavkov Kapka Naděje logo katolicika asociace logo hospitalin ISO 27001.
Jihočeský Kraj
Poskytování služeb obecného hospodářského zájmu je podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje