17. 10. 2022

#nechcichripku počtvrté aneb Nemocnice České Budějovice chrání očkováním zaměstnanců své pacienty před chřipkou

Nemocnice České Budějovice, a.s. nabízí všem svým zaměstnancům očkování proti chřipce zdarma již několik let. Zdravotníci přicházejí do kontaktu s nemocnými pacienty a patří tak mezi skupiny lidí, kteří jsou chřipkou nejvíce ohroženi. Očkování chrání je samotné, ale také pacienty, o které pečují.

„Lékaři, sestry i ostatní zdravotníci si jsou vědomi vyššího rizika onemocnění chřipkou. Obtížně se vyhnou kontaktu s nemocnými, a navíc se pohybují v místech s větším nakupením osob, jako jsou například čekárny ambulancí. Nejenže zdravotníci mají vyšší riziko, že se nakazí, ale navíc hrozí, že se sami stanou šiřiteli chřipky mezi nemocnými, tedy osobami, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že v důsledku nákazy chřipkou mohou zemřít,“ uvádí předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

Vakcína snižuje výskyt chřipky u očkovaných o 50-80 procent, snižuje o třetinu celkovou úmrtnost hospitalizovaných pacientů, chrání před nákazou očkovaného, jeho rodinu i pacienty. Hlavní nežádoucí účinky jsou běžná reakce imunitního systému na antigenní podnět – tedy bolest a otok v místě vpichu, teplota a únava. Lékaři proto doporučují po očkování jeden den relativní klid. Ideální doba pro očkování proti sezónní chřipce je říjen až prosinec. Vakcína proti chřipce nechrání proti onemocnění covid-19.

„Očkování proti chřipce je nutné každý rok opakovat, protože virus chřipky se neustále mění a tím se snaží přelstít imunitní systém člověka,“ upozorňuje ředitel úseku interních oborů a primář Infekčního oddělení MUDr. Aleš Chrdle a dodává, že Světová zdravotnická organizace každý rok před sezonou identifikuje aktuálně kolující variantu viru chřipky a podle toho závazně doporučí složení vakcíny. „V předchozích sezonách se většina kmenů chřipky zachycených v České republice významně shodovala s vakcinačními kmeny.“

Kampaň Nemocnice České Budějovice, a.s. s názvem „Očkujeme zaměstnance, chráníme pacienty“ provází zaměstnance nemocnice každý podzim od roku 2019, kdy se díky ní podařilo meziročně zvýšit proočkovanost zaměstnanců nemocnice proti chřipce z 20 % na 41 %, což byla dle dostupných informací nejvyšší proočkovanost mezi českými nemocnicemi.

Kampaň je spojena s hashtagem #nechcichripku a webovými stránkami www.nechcichripku.cz.